fbpx
środa, 3 kwietnia, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaURODASPF – zachowaj młodość na dłużej

SPF – zachowaj młodość na dłużej

-

W Polsce od lat panuje przekonanie, że kremy z filtrami SPF to kremy do opalania. Niestety przez ten mityczny pogląd, coraz więcej osób choruje na raka skóry, walczy z uporczywymi przebarwieniami czy co roku doznaje oparzeń słonecznych. Kremy z filtrami SPF mają nas chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV przez cały rok! Nie tylko w momencie, gdy postanowimy się poopalać. A co zyskujemy, używając ich regularnie? Dłuższą młodość skóry. Jak to działa?

Co wpływa na szybkość starzenia się skóry?

Choć procesu starzenia się skóry nie można zatrzymać, to swoimi czynami można go opóźnić albo wręcz przyspieszyć. Proces ten przebiega zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Warto zawsze pamiętać, że skóra jest naszym największym organem. Dlatego wpływ na jej stan mają nie tylko kosmetyki, jakich używamy, ale również nasza dieta czy ogólny stan zdrowia.

Skupiając się jednak na foto starzeniu skóry, można powiedzieć, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne, w tym promieniowanie UV, sprawia, że ten organ starzeje się szybciej. Ale przecież każdy z nas codziennie ma kontakt ze słońcem! Na szczęście można opóźnić biologiczne skutki wystawiania się na promieniowanie ultrafioletowe. Ponadto istotne jest, jaka jest w danym momencie intensywność napromieniowania. Jeśli dużo przebywamy na zewnątrz w najbardziej słoneczne dni, to będziemy bardziej narażeni na uszkodzenia skóry niż osoby, które tego samego dnia wyszły dopiero wieczorem na zewnątrz. Jednak totalnym mitem jest, że chronić skórę trzeba tylko latem. Wprost przeciwnie. Przecież to zimą słońce jest najniżej! Co jeszcze trzeba wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej?

Jak działa SPF?

Produkty, które zawierają ochronne filtry opatrzone są skrótem SPF. Jednak ten skrót oznacza ochronę przed promieniowaniem UVA. Do Ziemi dociera także promieniowanie UVB i UVC. Jednak, jeśli produkt chroni także przed tymi rodzajami promieniowania, będzie to opisane dodatkowo.

Promieniowanie UVA jest najgroźniejsze, ponieważ dociera go aż 97%. Przykładowo UVB dociera jedynie w około 3%. Wskaźniki UV są zmienne w zależności od sezonu, czyli choćby odległości Ziemi od słońca. Jednak ochrona przeciwsłoneczna musi być regularna i wprowadzona na stałe do pielęgnacji.

Ale na jakiej zasadzie działa krem z filtrem? Mylne mogą być dostępne warianty i wartości liczbowe podane przy skrócie SPF. Wysokość filtra np. SPF5, mówi o tym, jak długo po aplikacji filtra można przebywać na słońcu w porównaniu do przebywania bez ochrony pod kątem jej uszkodzenia. Można to lepiej zobrazować przykładem. Osoba, u której zaczerwienienie pojawia się po 20 minutach korzystając z kremu SPF10, może przebywać na słońcu 200 minut bez obaw o zaczerwienie. A zatem SPF 10 oznacza, że po prawidłowej aplikacji filtra, nasza skóra będzie aż 10 razy wolniej reagować na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem. Dla SPF50 oznacza to aż 50 razy dłuższy czas, w którym możemy przebywać na słońcu. Aczkolwiek należy stosować odpowiednią ilość produktów z filtrem i reaplikować go po kontakcie z wodą, potem czy w wypadku mechanicznego starcia kosmetyku ze skóry.

Dlaczego warto używać kremów z filtrem?

Foto starzenie to zmiany skóry, które zachodzą pod wpływem promieniowania UV. Jesteśmy na nie narażeni każdego dni, a więc można powiedzieć, że każdy z nas doświadcza foto starzenia się skóry. Jednak prowadzone od lat badania dowodzą, że stosowanie kremów z filtrem nie tylko może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka skóry aż o połowę, ale i realnie wpływać na jej starzenie się. Według naukowców stosowanie regularnie kremu z filtrem zmniejsza ryzyko zbyt wczesnego starzenia się skóry nawet o 25%! Nie używając takich produktów lub robiąc to sporadycznie, nie zapobiegamy foto starzeniu.

Warto również pamiętać, że promieniowanie UV, może powodować nie tylko foto starzenie się skóry. Taki kremy są potrzebne, aby nie narażać jej na niepotrzebne uszkodzenie. Zaczerwienienie skóry to reakcja, która nie jest przyjemna, a do tego może mieć groźne skutki. U wielu osób pojawiają się też plamy i przebarwienia, które trudno jest później usunąć bez specjalnego leczenia. Choć mogą być niegroźne dla zdrowia, to są powodem kompleksów czy dyskomfortu. Także osoby, które mają choroby skóry, jak np. trądzik powinny używać kremów z wysokim filtrem. Wystawienie się na silne promieniowanie u wielu osób powoduje zaostrzenie się stanu chorobowego. A skoro można go uniknąć, dlaczego by nie skorzystać?

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...