fbpx

Jak zrobić płyn antybakteryjny?

Data:

W ostatnich dniach bardzo trudno jest kupić jakikolwiek środek dezynfekujący czy popularne żele antybakteryjne do rąk. Nawet chusteczki oczyszczające znikają z półek szybciej niż zdążą się na nich pojawić. Mycie rąk jest bardzo łatwe, gdy siedzimy w domu lub w miejscu pracy, ale gdy podczas spaceru, dojazdu do pracy czy szkoły chcemy szybko odkazić ręce, niestety potrzebny jest nam gotowy płyn bądź żel.

Z racji tego, że nie kupimy ich w sklepach albo ich ceny są tak przerażająco wysokie, że kusi cię po prostu spryskiwanie rąk spirytusem, warto wykonać taki produkt w domu. Jak najbardziej jest to możliwe i wbrew pozorom nie drogie.

Jak zrobić oczyszczający żel antybakteryjny do rąk bez alkoholu?

Podstawą większości środków odkażających jest alkohol. Jednak u wielu osób może on stać się przyczyną bardzo dużego wysuszenia skóry rąk i ogólnie dyskomfortu po używaniu produktów na jego bazie. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje alternatywa! Tutaj opieramy się na olejkach eterycznych, które mają działanie nie tylko bakteriobójcze, ale i antygrzybiczne.

Do zrobienia antybakteryjnego żelu bez alkoholu potrzebne będą:

  • pojemnik z dozownikiem,
  • 30-40 ml żelu aloesowego,
  • 15 kropli olejku cynamonowego,
  • 10 kropli olejku lawendowego,
  • 15 kropli olejku pomarańczowego
  • 10 kropli olejku z goździków,
  • opcjonalnie można dodać 10 kropli olejku z witaminę E.

Wszystkie składniki należy razem wymieszać. Najlepiej w pojemniku, w którym żel będziemy przechowywać. Taka porcja powinna starczyć na jakiś czas, ale oczywiście, jeśli mamy więcej pustych pojemników lub o większej pojemności, można dawki przemnożyć i od razu zrobić więcej produktu.

Jak zrobić żel antybakteryjny na bazie alkoholu?

Tutaj zawsze będziemy potrzebowali jako bazy mocnego alkoholu. Najlepiej sprawdzi się spirytus salicylowy, który można kupić w każdym sklepie. Jest on też korzystny cenowo.

Składniki:

  • żel aloesowy ¼ szklanki,
  • alkohol 2 łyżki,
  • olejek antybakteryjny np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, goździkowy – 30 kropli.

Te składniki najlepiej jest wymieszać w misce. Żel może mieć gęsta konsystencję lub nawet się ściąć. W takiej sytuacji wystarczy dodać kilka kropel czystej wody – filtrowanej lub z butelki. Wtedy uzyska on bardziej wodnistą konsystencję. Można go przelać do pojemników z dozownikiem.

Jeśli nie mamy olejków w domu, ale mamy aloes i alkohol również z tych dwóch substancji zrobimy żel antybakteryjny. Mieszamy składniki w proporcji 4:6 – cztery porcje żelu łączymy z 6 porcjami alkoholu. W ten sposób możemy uzyskać żel o stężeniu 60% alkoholu.

Żel aloesowy dodajemy zawsze, ponieważ aloes również wykazuje właściwości oczyszczające i prozdrowotne. Jednak, co ważniejsze, zapobiega on mocnemu ściągnięciu i przesuszeniu skóry, dodając działanie kojące.

Jak przygotować płyn do czyszczenia sprzętów w domu?

Oprócz dezynfekowania rąk istotne staje się też czyszczenie sprzętów w domu. Większość osób z rozmachem wykłada świeżo kupione towary od razu na blat kuchenny. Jest to błąd, ponieważ chroniąc się przed zachorowaniem, najpierw powinniśmy wszystkie możliwe opakowania umyć, a potem dopiero wykładać je do szafek.

Jeśli nie mamy w domu środków do czyszczenia albo szukamy czegoś naturalnego, ale skutecznego warto wypróbować ten przepis.

Potrzebne są:

  • ½ szklanki octu spirytusowego albo 5 łyżek kwasku cytrynowego,
  • ½ szklanki przegotowanej wody,
  • 10 kropli olejku eterycznego np. cytrynowego,
  • butelka z atomizerem.

Wszystkie składniki najlepiej jest wymieszać w butelce. Gotowym płynem można czyścić stoły, blaty, zlew, a nawet odkażać przyniesione do domu zakupy. Preparat na bazie octu ma trwałość aż do roku.

Udostępnij:

REKLAMA

Popularne

Więcej wpisów
Podobne

Kryptowaluty a podatek dochodowy w Polsce – co warto wiedzieć?

Osiągnięcie przychodu związanego z kryptowalutą jest w polskich przepisach...

Kiedy nie trzeba płacić PCC od kupna mieszkania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może znacząco wpłynąć na...

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy...
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze