fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMPrace remontowe w Twoim domu – zrób to sam!

Prace remontowe w Twoim domu – zrób to sam!

-

Niestety co kilka lat trzeba w domu zrobić remont, a czasem nawet szybciej. Wystarczy aby w domu były dzieci lub zwierzęta, aby odczuwać konieczność malowania ścian raz do roku. Może też się zdarzyć, że nieopatrznie sąsiad z góry zalał nam mieszkanie i trzeba odświeżyć sufit.

Myślisz, że potrzeba do tego fachowca? Niekoniecznie. Mały remont mieszkania może zrobić każdy. Obecnie wystarczy wejść na YouTube i odpalić filmik instruktażowy, aby zmienić swoje mieszkanie w prawdziwy pałac.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Zawsze najpierw warto zrobić kosztorys remontu i wytypować prace, które możemy zrobić sami. Niestety może się okazać, że potrzebny będzie remont generalny obejmujący choćby elektrykę. Jeśli nie jesteśmy z zawodu elektrykiem warto zostawić tę część prac fachowcom, a samemu zabrać się za inne elementy.

Wypisanie prac budowlanych pozwoli też oszacować, ile remont mieszkania będzie kosztował. W zależności od stanu domu, wystarczające może być tylko pomalowanie ścian czy zdarcie starej tapety. Jednak nawet panele czy kafelki można z łatwością położyć samemu.

Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie materiały budowalne. Żeby kupić ich odpowiednią ilość trzeba dokładnie zmierzyć mieszkanie – powierzchnię podłóg, ścian czy sufitów, aby w tracie pracy nie zabrakło nam farby, ale też by nie zostało jej za dużo.

Drobne prace remontowe

W sieci można znaleźć filmiki typu zrób to sam pokazujące wszystkie etapy remontu. Od skucia tynku, po przemalowanie podłogi. Jeśli nie czujemy się pewnie w jakiejś dziedzinie warto je najpierw obejrzeć, aby zobaczyć, co nam będzie potrzebne i jak wykonać to zadanie prawidłowo.

Jednak najprostsze prace takie jak malowanie mieszkania może zrobić każdy. Warto kupić sobie folię malarską i przykryć podłogi oraz meble, a także okleić papierową taśmą framugę drzwi czy okien oraz inne elementy, aby ich nie pomalować. Na tak przygotowanej powierzchni wystarczy nałożyć grunt, a później farbą. Wystarczy wałek i pędzel, aby przemalować mieszkanie na wybrany kolor.

Także z tapetami nie ma dzisiaj problemu. Odrywanie starej tapety poległa głównie na jej skrobaniu szpachelką. Jeśli chcemy ścianę po prostu pomalować, niestety trzeba ją dobrze wygładzić przeznaczonym do tego papierem ściernym. Być może trzeba będzie użyć też gładzi, a później papieru, aby wszystko wyrównać. Jednak i to zajęcie jest w miarę łatwe.

Jeszcze łatwiejsze jest, gdy tapetę wymieniamy na inną. Wystarczy kupić  samoprzylepną! Są trochę droższe niż tradycyjne, ale jej układanie jest bajecznie proste, a do tego można je zamówić dokładnie na wymiar ściany, więc nie trzeba jej nawet docinać.

Plan remontu często obejmuje też wymianę podłóg. Najłatwiej będzie wymienić panele czy deski. Wystarczy je oderwać i upewnić się, że posadzka jest równa i nie ma w niej żadnych mokrych plam, ani śladów insektów.

Nowe panele kładzie się na zatrzask. Wystarczy je tylko docinać, aby sięgały od ściany do ściany, a samo ich zakładanie jest jak układanie puzzli na miejsce. Trzeba tylko pamiętać, aby zostawić mały odstęp od ścian, który później i tak zakryją listwy podłogowe.

Jak widać samodzielnie z powodzeniem można przemalować mieszkanie czy zmienić podłogę. Bez wysiłku, ale też bez większej wiedzy technicznej.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...