Pokaż mi swoje buty a powiem ci kim jesteś

Często się mówi, że buty to element garderoby, który mówi najwięcej o właścicielu, zdradzając jego charakter i usposobienie, dlatego nie należy bagatelizować ich roli. Trzeba im poświęcić odpowiednio dużo uwagi, dobierając je do reszty stroju i sytuacji. W związku z tym warto przyjrzeć się najbardziej klasycznym modelom.

Buty Oxfordy

Są to buty najbardziej klasyczne, o prostej linii. Niezależnie od materiału uważane są za niezwykle eleganckie, ale jeśli nie czujesz się zbyt pewnie zawsze najlepiej postawić na sprawdzona czerń licowej skóry. Idealne na najbardziej formalne okazje.

Buty Brogues

Są to buty, o konstrukcji Oxfordów, ale wyróżniające się ze względu na charakterystyczny sposób zdobienia, czyli drobne ażurowania wzdłuż  fragmentów skóry. Dzięki temu są one niezwykle uniwersalne, a ich charakter określany jest przez ilość dziurkowań. Czarne, skąpo zdobione nadają się do eleganckiego garnituru, natomiast im obfitsza dekoracja tym buty zyskują mniej oficjalny charakter. Są idealne zarówno na spotkania biznesowe jak i na co dzień.

Buty Monki

Ich cechą charakterystyczną jest zastąpienie sznurowania klamrą, co jest niezwykle wygodne, choć ogranicza możliwość ich dopasowania do stopy. Oczywiście tutaj też jest szeroki wybór fasonów, które zdecydowanie wpływają na charakter tego modelu, ale zwyczajowo są one mniej formalne od Brogues-ów. Monki są jeszcze dość egzotyczny w Polsce, dlatego zazwyczaj stosuje się je do stylizacji smart-casualowych.

Buty Sztyblety

Wywodzą się z butów używanych do jazdy konnej, dlatego tradycyjnie maja prostą konstrukcje. Są  to buty wkładane ze wstawkami z elastycznej tkaniny na bokach, przeważnie pozbawione zdobień. Idealne na jesień do codziennego użytku, natomiast do stroju wizytowego wydają się optycznie zbyt ciężkie.

Buty Chukka

Buty wykonane zazwyczaj z zamszu, sznurowane, za kostkę. Mogą występować w fantazyjnych kolorach dzięki czemu cała stylizacja nabiera oryginalnego charakteru, ale niestety w takiej wersji nie nadają się na spotkania biznesowe lub inne oficjale okazje. Polecane na wiosnę i jesień.

Buty Mokasyny

Jest to chyba najbardziej zróżnicowany model pod względem fasonów, które łączy fakt, że nie są wiązane, a po prostu wkładane. Dzięki temu są niezwykle wygodne, szczególnie w okresie letnim. Niestety pomimo że powstało tak wiele typów o tak różnych charakterach (mokasyny żeglarskie, espadryle, gommino, loafers), to nadają się jedynie do stylizacji casualowych.

Nieważne którą parę wybierzesz, pamiętaj, że choćby model był najbardziej elegancki nie będzie wyglądał korzystnie bez właściwej pielęgnacji.

image sources

  • elganckie buty_1000: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *