fbpx
wtorek, 18 stycznia, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaŚWIĘTACzy można dać zegarek na prezent?

Czy można dać zegarek na prezent?

-

Kiedy tylko zaczyna się przedświąteczna gorączka, poszukujemy pomysłów na prezent. Jednym z bardzo częstych wyborów jest zegarek naręczny. Ten przedmiot nosi prawie każda osoba, a niektóre mają nawet po kilka sztuk w swojej kolekcji. Sklepy internetowe z zegarkami oraz sklepy jubilerskie stacjonarne sprzedają nawet setki zegarków dziennie. Pozostaje jednak pytanie, czy wypada dać zegarek w prezencie.

Biały zegarek zawsze na komunię

Od kiedy tylko zegarki naręczne można kupić, a też od czasu, gdy zaczęto wręczać dzieciom prezenty z okazji pierwszej komunii świętej, zaczęto z tej okazji dawać białe zegarki. Czy to oznacza, że biały zegarek jest zarezerwowany tylko jako prezent komunijny? A może na komunię można dać coś innego?

Przede wszystkim jest to tradycja głównie praktykowana przez starsze pokolenie. Obecnie rodzice, wujkowie, chrzestni mogą kupić dowolny prezent. W tym oczywiście ładny zegarek naręczny i nie musi być on biały. Jest naprawdę ogromny wybór wśród zegarków dziecięcych, choć można też postawić na model wykonany w kolorze białym. Równie dobrze można też kupić kolorowy zegarek z ciekawym nadrukiem czy klasyczny zegarek na srebrnej bransolecie.

Ponadto biały zegarek nie musi być tylko prezentem komunijnym. Jest wiele modeli dedykowanych dorosłym osobom w tym kolorze. Biały pasek i biała tarcza zdobiona cyrkoniami to model, który podoba się wielu kobietom. Z kolei dla mężczyzn przeznaczono wiele zegarków sportowych w tym kolorze.

Przesąd odmierzania czasu do śmierci – czy to ma sens?

Tutaj pojawia się pierwsza sprzeczność. Starsze pokolenie, choć chętnie daje dzieciom z okazji komunii białe zegarki, dość powszechnie wierzy też, że podarowany zegarek będzie odmierzał czas do naszej śmierci. Jest to naprawdę tak stary przesąd, że nikt nie powinien w niego wierzyć. Codziennie na całym świecie ludzie dają sobie setki prezentów, w tym właśnie zegarki, i nic się nie dzieje.

Bardziej warto zastosować tu przysłowie „Szczęśliwi czasu nie liczą”. Zegarek nie musi być przedmiotem, który tylko odlicza czas. Z powodzeniem może być gustownym dodatkiem do stroju, który podkreśli nasz styl. Właśnie z tego powodu kupuje go spora liczba osób. Chcemy być modnie ubrani i mieć gustowne dodatki. A praktyczna strona zegarka jest tutaj wartością dodaną.

Zegarek – wypada dać w prezencie czy też nie?

Kwestię tradycji i przesądów można podsumować bardzo prosto. Każda osoba może mieć inne przekonania. Jednak zegarek nie jest prezentem zabronionym, a jego kolor nie ma znaczenia. Bardzo istotne jest jednak, jaki model wybierzemy i ile na niego wydamy.

Dobrze jest kierować się zasadą, że bliskim osobom dajemy droższe i bardziej wyszukane prezenty, a znajomym te mniej zobowiązujące. Oczywiście wszystko zależy też od stylu życia danej osoby. Po prostu może być tak, że bliska nam osoba nie nosi drogich gadżetów i zadowoli ją zegarek za 100 złotych. Dlatego taki prezent trzeba wybierać z większym wyczuciem.

W jakiej cenie powinniśmy kupić prezent?

Można się kierować wspomnianą wyżej zasadą. Dobrze jest jednak przemyśleć, na jaki prezent nas po prostu stać. Zegarek nie powinien być z bazarku, ale też nie musi kosztować kilka tysięcy złotych. Warto wypośrodkować budżet i pomyśleć o modelu, który kosztuje kilkaset złotych. W zależności od tego, jaki typ mechanizmu chcemy zakupić, trzeba się liczyć z regulacją budżetu. Zegarki kwarcowe na baterie są tańsze, ale już zegarki nakręcane czy automatyczne to większy wydatek.

Bardzo duże znaczenie ma też marka. Tanie, ale renomowane są zegarki Casio czy Timex. Nieco droższe, ale za to zapewniające ogromny wybór wśród tysięcy modeli są zegarki Lorus. Najtańszym, ale i najpopularniejszym zegarkiem automatycznym będzie Orient – marka znana już od kilkudziesięciu lat w Polsce. Jeśli jednak chcemy postawić na luksusowy zegarek, choć z niższej półki, dobrze jest przejrzeć oferty Tissot czy Certina. Nie są to zegarki tak drogie, jak choćby Rolex, ale też zrobią świetnie wrażenie.

Zamiast patrzeć na samą cenę, trzeba wziąć pod uwagę styl i potrzeby obdarowanej osoby, a kolejno nasz budżet i markę zegarka. Jeśli rozważymy te elementy, kupimy prezent idealny.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.

Przeczytaj róznież

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać...

Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

Szukając idealnego mieszkania, możemy mieć duży problem ze znalezieniem właściwego. Często trafiamy na zachęcające ogłoszenie, ale okazuje się, że lokal jest do gruntownego remontu....

Jak dbać o postawę podczas pracy zdalnej?

Wydawać by się mogło, że praca z domu to najwygodniejsze rozwiązanie. A tymczasem już po paru tygodniach bolą nas plecy, budzimy się rano niewyspani...

Jak poprawić jakość snu przy urazach?

Problemy ze snem mogą być niezwykle uciążliwe, tym bardziej, gdy towarzyszą im różnego rodzaju urazy. Mogą one dotyczyć każdego z nas. Dyskomfort i ból...

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

Jeszcze do niedawna rehabilitacja kojarzyła nam się tylko z pracą nad powrotem do pełnej sprawności. A dzisiaj z fizykoterapeuty korzystają nawet dzieci. Problematyczny jest...

Planujesz remont? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!

Każde mieszkanie po kilku latach wymaga odświeżenia. Mogły zmienić się trendy w aranżacji i nasze cztery kąty już nie wyglądają modnie. Jednak o wiele...