fbpx

Czym jest i do czego można wykorzystać płytkę Arduino

Data:

Arduino, to miniaturowy komputer z pamięcią zaledwie 32Kb, mimo tego wystarczy do stworzenia najróżniejszych, nietuzinkowych projektów. Płytka Arduino prócz pamięci RAM posiada pamięć EEPROM o pojemności 1Kb, co umożliwia przechowywanie danych np. z prowadzonych pomiarów. Różnica jest taka, że pamięć RAM jest ulotna, a pamięć EEPROM trwała.

Zasilanie tego minikomputera jest proste, na początek wystarczy go podłączyć za pomocą złącza USB do komputera.

Każdy majsterkowicz znajdzie idealną płytkę dla siebie, ponieważ są dostępne w różnych rozmiarach (od wersji micro do mega). Posiadają też różne kształty oraz formy rozbudowania, od najprostszych po skomplikowane układy sterowania dla robotów.

Do wyboru mamy sprzęt oryginalny, wymyślony i budowany przez Włochów, po różnego rodzaju klony bardziej lub mniej zbliżone do oryginału. Wszystko przez to, że jest to system open source i każdy może na jego podstawie tworzyć swoje projekty.

Dla kogo jest Arduino?

Arduino jest dla każdego majsterkowicza, który lubi trochę pogrzebać w sieci i ma chęć nauczenia się czegoś nowego. Żeby zacząć się bawić tym urządzeniem nie trzeba nic umieć. Wszystko znajdziemy w sieci. Fanów tego systemu znajdziemy na całym świecie. Jedni budują urządzenie pomiarowe, inni sterujące inteligentnym domem a jeszcze inni jeżdżące, chodzące i latające roboty. 

Czy trzeba się znać na elektronice?

Niekoniecznie, na rynku jest dużo gotowych elementów, które można ze sobą połączyć, wgrać oprogramowanie i gotowe. Dostaniemy coś, co z pewnością będzie działało. Pierwszym projektem, od którego zaczynamy jest włączenie i wyłączenie diody znajdującej się na płytce Arduino. Jest ona podpięta do PINu 13.

Samo uruchomienie diody daje początkującemu dużo radości. Można zmienić częstotliwość migania jak i nadać wiadomość w kodzie morsa. Ten pierwszy projekt wprowadzi nas w język programowania oraz w jego strukturę. Z czasem, apetyt rośnie a projekty stają się coraz bardziej wymagające.

Minimalną wiedzę jaką trzeba mieć to co, gdzie i jak można podłączyć, aby nie pomylić zasilania z uziemieniem i napięcia 3,3v z 5,0v. Potem już wszystko idzie gładko.

Czy trzeba się znać na programowaniu w języku C i C++?

W zupełności wystarczy znajomość oprogramowania Basic i tworzenia stron w HTML. Po zakupie Arduino naukę zaczyna się od najprostszych rzeczy jak włączenie i wyłączenie diody LED wbudowanej w samej płycie, co już zostało wspomniane. Z czasem umiejętności się rozwijają. 

Sieć jest dobrym źródłem wiedzy zarówno przy nauce programowania, tworzeniu ciekawych projektów oraz w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Znajdziemy mnóstwo stron poświęconych tej tematyce, na youtube są niezliczone projekty no i oczywiście fora, które z pewnością odpowiedzą na każde nurtujące nas pytanie.


Udostępnij:

REKLAMA

Popularne

Więcej wpisów
Podobne

Kryptowaluty a podatek dochodowy w Polsce – co warto wiedzieć?

Osiągnięcie przychodu związanego z kryptowalutą jest w polskich przepisach...

Kiedy nie trzeba płacić PCC od kupna mieszkania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może znacząco wpłynąć na...

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy...
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze