Czy jest choćby jedna osoba, która nigdy nie bawiła się przy piosence Gangnam Style od PSY? Sami nawet nie jesteśmy świadomi, kiedy tak naprawdę k-pop pojawił się w Polsce. Nie jest to zjawisko jednak nowe, jak próbują sugerować media. A wręcz przeciwnie. Nie tylko osoby lubiące ten gatunek muzyki dobrze znają go już od lat.
Wszyscy mamy styczność z k-popem co najmniej od 2012 roku, kiedy to wspomniana piosenka zaczęła lecieć z każdego radia czy telewizora. Jednakże nie da się ukryć, że obecnie zainteresowanie tą muzyką przechodzi oczekiwania wszystkich krytyków. Co warto wiedzieć?
Koreański pop nie jest nową muzyką
Co ciekawe, obecnie popularny styl muzyczny, czy też wygląd artystów z Korei Południowej, nie od zawsze był taki sam. Tak jak w polskiej bądź amerykańskiej muzyce trendy się zmieniają lub nagle pojawia się wielki hit, który zmienia całą branżę, tak samo dzieje się w k-popie. Tak jak grono baby boomers w latach swojej młodości słuchało the Beatles, tak obecna generacja Z słucha EXO, Monsta X, Twice, Itzy czy BTS.
Obecnie do największych wytwórni zajmujących się gwiazdami k-popu zaliczymy: JYP Entertainment, YG Entertainment, SM Entertainment i HYBE.
W muzyce popularnej Korei Południowej wyróżniamy na tę chwilę cztery generacje, choć mówi się, że od 2020 roku mogła zacząć się już generacja piąta. Chronologicznie mamy zatem:
- I generacja (1992–2001) – popularne stały się zespoły i artyści tacy jak: H.O.T., S.E.S., Baby V.O.X., Seo Taiji and Boys itd.;
- II generacja (2002–2008) – zadebiutowały grupy, które do dzisiaj działają na scenie, jak: Big Bang, TVXQ czy Super Junior;
- III generacja (2009–2013) – to do niej zaliczymy właśnie hit PSY – Gangnam Style, ale poza nim królują tu grupy takie jak 2NE1, miss A, B.A.P czy BTS;
- IV generacja (2014 – obecnie) – pojawia się coraz więcej grup popularnych w skali międzynarodowej, są to m.in.: Mamamoo, Red Velvet, Winner, Ateez, Seventeen czy TXT.
Obecnie trwają też rozważania, które grupy k-popowe zapoczątkowały V generację i czy już się ona zaczęła, czy jeszcze nie. Niektórzy fani używają już pojęcia V generacja do określenia zespołów, które zadebiutowały w 2022 roku. Nadal jednak ten gatunek muzyczny cały czas się rozwija i żadna wytwórnia nie potwierdziła czy zaczęła już zaliczać swoich debiutujących wykonawców do kolejnej generacji, czy też nie.
Ogromny sukces muzyki k-pop
Nie da się ukryć, że obecnie największe sukcesy odnosi grupa BTS, która zadebiutowała w III generacji, ale popularna stała się dopiero w IV. Ostatnie trzy lata przyniosły jej gigantyczny, wręcz międzynarodowy rozgłos. BTS składa się z 7 członków, którzy podzieleni są na pozycje. Mamy tutaj rap line, vocal line czy dance line. Co jest dużą nowością wśród znanych nam do tej pory boysbandów. Wszystkie piosenki posiadają też swoje choreografie będące same w sobie małym dziełem sztuki.
Sprzedanie wszystkich biletów na koncert na stadionie Wembley w 2019 roku w Londynie już świadczy najlepiej o tym, jak duże zainteresowanie jest tą grupą poza jej krajem. Obecnie po ogłoszeniu najnowszej trasy koncertowej na rok 2020 w dniu sprzedaży zostały wykupione wszystkie dostępne bilety na koncerty w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Za kolportaż odpowiada firma Ticketmaster, która sama podała, że sprzedaż była większa i szybsza niż na trasy takich gwiazd jak Ariana Grande czy Taylor Swift.
W Polsce BTS jest równie popularną grupą jak na świecie. Jednak u nas organizowane są o wiele mniejsze k-popowe koncerty. Obecnie największe odbywają się w warszawskiej Progresji, gdzie mieści się około 3000 osób. Koncerty grały tu m.in. grupy Day6, SF9 czy wokalistka Sunmi. Mniejsze koncerty odbywały się również w Krakowie. Jednak wciąż największe koncerty odbywają się w Europie głównie w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.
Po koreańsku, angielsku czy japońsku?
Najpopularniejszy jest oczywiście kpop po prostu w języku koreańskim. Choć mało osób na co dzień posługuje się tym językiem to chwytliwy refren czy tekst piosenki łatwy do zapamiętania sprawiają, że różnice językowe nie są znaczące. Warto jednak zauważyć, że na Billboard – liście przebojów coraz częściej pojawiają się piosenki k-popowe, ale po angielsku. Coraz więcej zespołów decyduje się na taki krok, aby fani mogli posłuchać piosenek swoich idoli w bardziej powszechnym języku.
O dużej popularności k-popu śpiewanego po angielsku świadczą choćby nominacje tychże utworów do międzynarodowych nagród. Jednak sporo artystów spod SM Entertainment wydaje też regularnie albumy w języku japońskim. Zwyczajnie dlatego, że Japonia, zaraz po Korei to drugi największy rynek, na którym k-pop sprzedaje się świetnie i jest niezwykle popularny.
Na co może liczyć fan na koncercie k-popu?
Podczas koncertów k-popowych przede wszystkim mamy do czynienia z różnymi kategoriami biletów. Nie ważne, czy jest to koncert na 500 osób, czy na 50 tysięcy osób. Bardzo często sprzedawane są jako najdroższe bilety VIP zapewniające nie tylko miejsce pod sceną, ale też spotkanie z idolem, przybicie piątki czy zrobienie sobie zdjęcia i otrzymanie gadżetów koncertowych. Kolejne kategorie biletów coraz bardziej oddalają od sceny. Ale uwaga! Tutaj nie ma miejsca na przepychanki, ponieważ, aby w ogóle wejść na koncert, trzeba ustawić się w kolejce.
Choć samo kolejkowanie nie jest niczym nowym, tak zdecydowanie kolejki czekające na koncert jednego z artystów k-pop przechodzą do wiadomości lokalnych jak i krajowych. W Polsce przy okazji koncertów choćby w warszawskim Palladium bardzo często pokazywana jest kolejka na ulicy Złotej oczekująca na artystę k-popowego. Warto zwrócić uwagę, że choć same kolejki stoją od samego rana w dniu koncertu, nigdy nie ma w nich żadnych przepychanek. W mediach społecznościowych można zobaczyć wiele wzmianek, jak i zdjęć, które pokazują, że choć każdy chce mieć najlepsze miejsce pod sceną, to sama kolejka jest respektowana.
Wiele osób uważa, że w koreańskiej muzyce to sam występ na scenie jest najciekawszy. Nawet wśród nowych artystów można zobaczyć wysoki profesjonalizm w tacu, jak i podczas śpiewu. Każdy z członków grupy ma określoną pozycję na scenie i jest to widoczne. Taki koncert to nie tylko sam występ, ale prawdziwy spektakl, nierzadko z bardzo skomplikowaną choreografią, którą artyści k-popowi wykonują śpiewając na żywo. Pokaz taneczny połączony z wokalem na żywo zdecydowanie jest czymś, co przyciąga uwagę.