fbpx

Bezdech senny – co warto o nim wiedzieć?

Data:

Wypoczynek jest jedną z najważniejszych czynności, które pomagają utrzymać organizm w zdrowiu. Właściwie działające mechanizmy w naszym ciele, pozwalają cieszyć się z dobrego humoru, energii w ciągu dnia i ze spokojnych nocy.

Kłopoty pojawiają się w sytuacji, gdy któryś z procesów zostanie zaburzony. Czasami początkowe objawy wydają się błahe. Czujesz senność, występują u Ciebie problemy z koncentracją, masz poranne bóle głowy? Te symptomy mogą być skutkiem niebezpiecznej dolegliwości, która może zagrażać życiu i zdrowiu.

Zaburzenia oddechu w trakcie snu, to jedna z możliwych przyczyn. Dotyka od 4-10% mężczyzn. Z wiekiem kłopot ten ma około 25% dorosłych mężczyzn, szczególnie po 40.roku życia. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym to zjawisko polega.

Bezdech senny – co to takiego?

Jednym z podstawowych objawów bezdechu sennego jest zaburzenie procesu oddychania w trakcie snu. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy mięśnie w okolicach gardła tracą swoje napięcie. Wtedy zmniejsza się przestrzeń, w której swobodnie może przepływać powietrze. W drastycznych przypadkach możliwe jest całkowite zablokowanie dostępu do powietrza. Bezpośrednią konsekwencją często jest chrapanie.

W trakcie zwiodczenia mięśni gardła proces oddechowy nadal trwa, jednak jest przyblokowany. Następuje zwiększenie stężenia dwutlenku węgla w organizmie. Związek ten jest szkodliwy dla człowieka w nadmiernych ilościach.

Prowadzi to do wzrostu aktywności procesów obronnych w ciele, powodujących mikroprzebudzenie. Powraca napięcie mięśni i bezdech senny zostaje przerwany. Zdarza się, że w zaawansowanym stadium do zaburzeń snu wywołanych obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) dochodzi wielokrotnie, przez co pojawia się zmęczenie, apatia i bóle głowy.

Bezdech senny i zagrożenia

Każde działanie ma określone skutki. Lekceważenie znaków, które otrzymujemy od organizmu może być przyczyną wielu chorób. Warto zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą przewlekły bezdech senny.

  • udar
  • choroby serca
  • zaburzenia krążenia
  • cukrzyca typu drugiego
  •  depresja

To najpoważniejsze schorzenia, które występują przy OBS. Istotne jest tutaj również pojawiające się zmęczenie w ciągu dnia oraz senność, nawet tuż po obudzeniu. Szczególnie niebezpieczne objawy dla kierowców. Policja nie posiada dokładnych statystyk ile zaśnięć za kierownicą było przyczyną bezdechu sennego.

W trosce o swoje zdrowie, a także bezpieczeństwo najbliższych w sytuacji, gdy pojawi się u nas chrapanie, apatia, zmęczenie i kłopoty ze snem, skorzystaj z porady specjalisty. Wtedy po otrzymaniu profesjonalnej diagnozy, dowiesz się, czy należysz do grona osób, u których występuje bezdech senny.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

REKLAMA

Popularne

Więcej wpisów
Podobne

Kryptowaluty a podatek dochodowy w Polsce – co warto wiedzieć?

Osiągnięcie przychodu związanego z kryptowalutą jest w polskich przepisach...

Kiedy nie trzeba płacić PCC od kupna mieszkania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może znacząco wpłynąć na...

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy...
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze