Telewizja, już wiele lat temu przebojem wdarła się na nasze domowe salony. Jej wiernymi fanami stali się najmłodsi, którzy niestety często w tej kwestii zostają pozostawieni sami sobie, bez jakiejkolwiek kontroli rodziców. Przekaz telewizyjny niesie ze sobą wiele wartości i może być z powodzeniem wykorzystany również w celach edukacyjnych, poznawczych lub rozrywkowych.
Jednak gdy stanie się jedynym zajęciem w ciągu dnia, może skutecznie zdominować pozostałe, lecz nie mniej atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Warto zadbać o alternatywę dla telewizji i zaoferować dziecku coś więcej, niż tylko wielogodzinne wpatrywanie się w szklany ekran.
Alternatywne formy rozrywki
-
- Aktywność na świeżym powietrzu – możliwości jest naprawdę dużo. W trakcie lata mogą to być spacery, jazda na rowerze bądź na rolkach. Zimą lepienie bałwana, jazda na łyżwach lub nartach. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie tylko pozwoli twojemu dziecku na relaks psychiczny i fizyczny, ale także poprawi jego odporność i wydolność organizmu.
-
- Weekendowe wyjazdy – wszelkie wyjazdy i spędzenie czasu w innym miejscu niż dom sprzyja rozrywce, rozwojowi i odkrywaniu nowych terenów. Nie musi być to od razu daleka podróż. Czasami warto wybrać się do sąsiedniego miasta lub parku, w którym jeszcze nie byliśmy. Niekiedy największe atrakcje turystyczne znajdują się w zasięgu naszej ręki.
-
- Gry planszowe, rodzinne i z rówieśnikami – gry planszowe nie muszą kojarzyć się z jedynie nudnym rzucaniem kostki i przemieszczaniem pionkiem. Obecnie powstało wiele gier planszowych, które aktywizują zawodników i nie pozwalają na nudę. Warto wspomnieć tu chociażby o grze Jenga, bądź Twister, która wymaga niemałej sprawności fizycznej. Niekiedy równie dobrze mogą sprawdzić się tradycyjne bierki i domino. Jeśli jednak nie dysponujecie grami planszowymi równie dobrą zabawą będą kalambury, które pewnością nie będą nudne!
- Wspólne czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, rysowanie – wszystkie te czynności skutecznie poprawiają wyczucie estetyczne dziecka, a także rozwijają wyobraźnię. To szczególnie ważna umiejętność, podczas gdy skondensowany obraz telewizyjny podsuwa widzom już gotowe scenariusz i rozwiązania. Poprzez rozwiązywanie łamigłówek dziecko uczy się radzenia sobie z problemami i niestandardowego myślenia, które przybliży je do sukcesu. Podobnie jest z czytaniem bajek, w trakcie których dziecko może wymyślać alternatywne rozwinięcie fabuły. Z kolei rysowanie poprawia zdolności manualne, a także uczy wyczucia i umiejętnego obserwowania otoczenia, podczas którego obrazy pozostałe w głowie można swobodnie przenieść na papier.