Szacuje się, że co drugi Polak spłaca kredyt. Najczęściej są one gotówkowe, hipoteczne czy karty kredytowe, które są kredytem odnawialnym. Jednak na co przeznaczamy pieniądze z pożyczki? Cele są bardzo różne, choć nie da się ukryć, że bierzemy dość często kredyt na wakacje, zwłaszcza za granicą. Zawsze jednak można się zastanawiać czy na taki cel warto brać kredyt gotówkowy? Czy nie lepiej po prostu odkładać cały rok?
Wakacje na kredyt – dla kogo?
Wbrew pozorom kredyt na wakacje nie jest brany tylko przez osoby o niskich zarobkach. Każdy może z niego skorzystać, ponieważ wczasy na raty płacone raz w miesiącu są bardziej wygodne niż wydanie na raz dużej sumy pieniędzy. Rodzinne wakacje średnio kosztują 4000 złotych. Odłożyć taką sumę mogłoby być trudno, ale kiedy trzeba spłacać kredyt, to nie da się ukryć, że wzrasta do tego mobilizacja. Same biura podróży mogą też oferować skorzystanie z oferty kredytowej i spłatę kosztu wycieczki w dogodnych ratach już po powrocie.
Plusy i minusy kredytów
Obojętnie czy interesuje nas kredyt gotówkowy w banku czy też mała pożyczka w parabanku, zawsze będą miały swoje plusy i minusy. Wakacje na kredyt mogą być świetnym rozwiązaniem, kiedy mądrze podejdziemy do tego zobowiązania. Zawsze warto zastanowić się czy na pewno będziemy w stanie potem spłacać raty na czas. W przypadku chwilówek trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że taką pożyczkę spłaca się po 30 do 60 dni od jej zaciągnięcia.
Jak znaleźć tani kredyt?
Kredyty wcale nie muszą być drogie. Kalkulator kredytowy pomoże nam znaleźć specjalnie przygotowane oferty, dla osób, które chcą w ten sposób zapłacić za wakacje. Co roku banki, jak i firmy pożyczkowe szykują specjalne oferty. Zachęcają w ten sposób osoby poszukujące takiego dofinansowania, do skorzystania z nich właśnie w tej firmie.
Warto wiedzieć, że kredyty i pożyczki między sobą można porównać po RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu lub pożyczki, pokazany w ujęciu procentowym. Samo oprocentowanie, to nie jedyny koszt, więc warto porównać oferty po RRSO, a nie tylko oprocentowaniu nominalnym. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt. Obecnie w przypadku kredytów bankowych najczęściej oscyluje ono w okolicy 10 %. Natomiast pożyczki pozabankowe spłacane w ratach mogę być droższe. Tak zwane chwilówki często kuszą ofertą pierwszej darmowej pożyczki. Faktycznie nie ma tu dodanych żadnych kosztów, ale pożyczkę trzeba spłacić po 30 – 60 dniach, co bywa problemem.
Wakacje z kartą kredytową
Można też wziąć kredyt bez zaświadczeń i z niego opłacić cały wyjazd. Aczkolwiek jeśli organizujemy wakacje samodzielnie bardziej przyda nam się karta kredytowa. Sama karta jak nazwa wskazuje też jest kredytem, z tym, że jest to kredyt odnawialny. Wybieramy kapitał, spłacamy go wraz z odsetkami i znowu możemy korzystać z pełnego limitu.
Podczas wakacji karta kredytowa będzie nam potrzebna między innymi do zarezerwowania hotelu, ponieważ większość z nich obecnie życzy sobie takiego środka płatności, aby móc zablokować koszt noclegu. Ponadto w wypożyczalniach samochodów także jest przyjmowana taka forma rezerwacji. Oprócz tego działają one jako normalny środek płatniczy, więc możemy nią opłacić bilety na samolot czy kolację w restauracji. Warto pomyśleć czy nie będzie to lepsze rozwiązanie niż pożyczka.