Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku.
Jak poprawnie wykonać bruzdowanie? To trzeba wiedzieć!
Wiele rur czy przewodów ukrywa się w murach, gdyż dzięki temu można uzyskać najlepszy efekt estetyczny. Takie rozwiązanie nie zaburza aranżacji, gdyż po prostu jest niewidoczne. Jeżeli chodzi o instalacje, które tworzy się z kabli cienkich, to taka praca jest niezwykle łatwa. Zasadniczo kable można przymocować na ścianie, a następnie pokryć cienką warstwą tynku. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dzieje się tak wtedy, gdy kable są grubsze. W takim przypadku trzeba wykonać bruzdowanie. Poprzez bruzdowanie rozumie się przygotowanie płytkich bruzd. Tutaj musicie pamiętać, że nie powinno się umieszczać kabli w kanałach, które powstają np. w drążeniach bloczków silikatowych. Takie rozwiązanie może byłoby szybkie, natomiast w znaczący sposób pogorszyłoby izolacyjność akustyczną, ale też mogłoby doprowadzić do ucieczki ciepła. Rozmieszczenie bruzd, czyli otworów nie może być w żadnym wypadku przypadkowe. Warto na pewno stawiać na rozlokowanie symetryczne. Dzięki temu nie zaburza się estetyki.
Bruzdowanie – jak powinno przebiegać krok po kroku
Przygotowanie bruzd wymaga obróbki materiału. Obróbce bardzo dobrze poddaje się beton komórkowy. W silikatach ta praca jest już trudniejsza i najlepiej wykonać ją przy pomocy elektronarzędzia jakim jest bruzdownica. Trzeba też uważać, by nie odsłonić drążeń bloczków silikatowych. Bruzdy do tego nie mogą być zbyt głębokie. Muszą być natomiast dopasowane do wymiarów puszek elektrycznych. Następnie bruzdy wypełnia się pianką izolacyjną bądź zaprawą murarską. Po pełnym związaniu i wyschnięciu materiału można przejść do tynkowania. Najlepiej zdecydować się na profesjonalne bruzdowanie. Dzięki temu macie pewność, że cała praca zostanie wykonana precyzyjnie i bez błędów. Często wybruzdowane fragmenty zabezpiecza się siatką z włókna szklanego czy też propylenowego. W ten sposób można uniknąć powstawania rys. Pamiętajcie, że dobrze wykonane bruzdowanie nie wpływa na jakość akustyki w żadnym pomieszczeniu.