fbpx
wtorek, 18 stycznia, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSEJak zacząć oszczędzać pieniądze?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

-

Większość z nas ma jakieś oszczędności. Zwykle odkładamy pieniądze, aby czuć się komfortowo i mieć wolne środki na czarną godzinę. Wiele osób systematycznie odkłada pieniądze, aby móc kupić droższy produkt, wyjechać na wakacje czy przeznaczyć je na edukację.

Jednak problemem jest to, jak oszczędzać pieniądze, aby jednocześnie nie odmawiać sobie przyjemności codziennego życia, a suma na koncie oszczędnościowym rosła?

Jak zaplanować finanse domowe?

Budżet domowy wielu z nas jest w miarę stabilny. Jeśli mamy stałe dochody i każdego miesiąca zarabiamy tyle samo, łatwiej nam będzie zaplanować wydatki. Jednak mogą być one każdego miesiąca inne.

Oczywiście mamy pewne stałe elementy jak opłaty za mieszkanie, media, bilet na miejski środek transportu czy paliwo do samochodu. Jednak w każdym miesiącu można wydać inną kwotę na jedzenie, wypady do restauracji, zakup nowych ubrań czy choćby dekoracji do domu. Dlatego zawsze oszczędzanie warto zacząć od obliczenia budżetu domowego.

Jak skutecznie oszczędzać? Przede wszystkim potrzebne jest działanie regularne. Planując budżet na dany miesiąc, warto skorzystać z aplikacji na telefon, arkusza kalkulacyjnego na komputerze bądź zwykłej kartki.

Wystarczy najpierw wpisać miesięczny dochód, a później posegregować wydatki od najważniejszych, czyli na przykład opłaty za mieszkanie, jedzenie, paliwo do samochodu, raty kredytów bankowych itd. Później można wpisać szacunkowe kwoty wydawane na żywność, obiady w pracy czy wyjścia do restauracji.

Kolejno wpisuje się konieczne zakupy, których dokonujemy co miesiąc np. chemia do domu, nowe ubrania czy karnet na siłownię. Po podsumowaniu wydatków i porównaniu ich do dochodu powinna nam zostać wolna kwota.

Dwa sposoby na oszczędzanie

W zasadzie pieniądze można odkładać na dwa sposoby. Kiedy tylko dostaniemy wypłatę, możemy odłożyć od razu obliczoną wolną kwotę. Jednakże sporo osób dopiero na koniec miesiąca ją odkłada, kiedy już zapłaci za wszystkie rachunki i wie, że zaraz przyjdzie na konto kolejna wypłata. Co jest lepsze?

Jeśli mamy problem z oszczędzaniem i wiemy, że kusi nas, aby wydać pieniądze, warto odkładać je od razu po przyjściu pensji na konto. Gdy nie mamy z tym problemu, można pieniądze odłożyć na koniec miesiąca. Powstaje pytanie gdzie je odkładać?

Gdzie ulokować oszczędności?

Jeśli nasze oszczędności są jeszcze niskie, na przykład mamy dopiero 200 złotych, to niestety żadna bankowa lokata nie będzie miała sensu. Warto więc otworzyć konto oszczędnościowe, które często jest oferowane jako dodatkowe subkonto do posiadanego już rachunku bankowego.

Można na nie przelać dowolną kwotę, a nawet zrobić kilka przelewów w ciągu miesiąca, jeśli nagle okaże się, że możemy odłożyć więcej. Z drugiej strony konta oszczędnościowe są elastyczne, ponieważ co najmniej raz w miesiącu można z nich wypłacić pieniądze za darmo. Oznacza to, że w razie, gdybyśmy ich nagle potrzebowali, cały czas mamy do nich dostęp.

W przypadku gdy mamy odłożone już kilka tysięcy złotych, warto sprawdzić oferty lokat bankowych. Choć tutaj jest to inwestycja na kilka miesięcy lub nawet lat, jeśli będziemy lokatę odnawiać. Lokaty dają stały zysk, aczkolwiek dość niski.

Bardziej zyskowne są inwestycje w fundusze inwestycyjne, ale te z kolei niosą za sobą też ryzyko poniesienia strat. Mimo to są to jedne z najpowszechniejszych miejsc inwestycji.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.

Przeczytaj róznież

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać...

Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

Szukając idealnego mieszkania, możemy mieć duży problem ze znalezieniem właściwego. Często trafiamy na zachęcające ogłoszenie, ale okazuje się, że lokal jest do gruntownego remontu....

Jak dbać o postawę podczas pracy zdalnej?

Wydawać by się mogło, że praca z domu to najwygodniejsze rozwiązanie. A tymczasem już po paru tygodniach bolą nas plecy, budzimy się rano niewyspani...

Jak poprawić jakość snu przy urazach?

Problemy ze snem mogą być niezwykle uciążliwe, tym bardziej, gdy towarzyszą im różnego rodzaju urazy. Mogą one dotyczyć każdego z nas. Dyskomfort i ból...

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

Jeszcze do niedawna rehabilitacja kojarzyła nam się tylko z pracą nad powrotem do pełnej sprawności. A dzisiaj z fizykoterapeuty korzystają nawet dzieci. Problematyczny jest...

Planujesz remont? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!

Każde mieszkanie po kilku latach wymaga odświeżenia. Mogły zmienić się trendy w aranżacji i nasze cztery kąty już nie wyglądają modnie. Jednak o wiele...