fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPolecaneKsiążki znowu w modzie! Najlepsze książki 2021 i zapowiedzi 2022

Książki znowu w modzie! Najlepsze książki 2021 i zapowiedzi 2022

-

Choć statystyczny Polak posiada w całym domostwie jedynie 20 książek, to wciąć czytelnictwo nie umarło. Można nawet powiedzieć, że się odrodziło. Po części za sprawą pandemicznej nudy. Jednak wielką zasługą są też social media. Pod hasłami booktok, bookstagram – kryją się konta popularyzujące czytelnictwo. Nagrywanie recenzji, pokazywanie świata z książek w realnym życiu i ciekawe teorie dotyczące książek, dla wielu były zachętą, aby zacząć czytać ponownie. Jakie książki koniecznie trzeba nadrobić? I na wydanie jakich pozycji warto czekać w 2022?

Fenomen booktoka – renesans czytelnictwa

Pojawieniu się coraz większej ilości kont w social mediach opowiadających o książkach przypisać można popularyzację serii, które wydane zostały lata temu. Część pozycji wróciła do łaski również dzięki ekranizacjom.

Jakie pozycje powracające warto przeczytać? Przede wszystkim fani szeroko pojętej fantastyki, powinni sięgnąć po „Wiedźmina”. Andrzej Sapkowski już od początku lat 90. szturmem podbił serca wielu czytelników. Jednak młodsze pokolenie, dopiero po netfliksowej adaptacji uznało, że czas zapoznać się z sagą. Choć serial fabularny jest tylko luźną adaptacją książek, to wciąż są one świetną pozycją na liście do przeczytania raz w życiu.

Dużym zaskoczeniem był też powrót książek wydanych 5-10, a nawet 50 lat temu. Dla amatorów książek opatrzonych etykietą young adult (młodzi dorośli) tych propozycji jest najwięcej. Dobrym przykładem jest „Pieśń o Achillesie” autorstwa Madeline Miller, która w Polsce została po raz pierwszy wydana w 2014 roku! Jednak dopiero w 2021 rozeszła się szerokim echem wśród czytelników. Choć uchodzi ona za literaturę fantastyczną, może być bardzo dobrą lekcją życia.

Wśród epickich powrotów na uwagę zasługują również dwie inne autorki znane z pisania książek young adult i fantasy. Obie wydaję książki regularnie, a niektóre serie wciąż są kontynuowane. Mowa to u Sarah J. Mass autorce „Dworów” (ang. ACOTAR) i Holly Black autorce trylogii „Okrutny Książe”. Pierwsza wspomniana seria została wydana w 2016 roku i wciąż zaplanowane są kolejne książki ją kontynuujące. Z kolei „Okrutny Książe” to trylogia zamknięta, której pierwszy tom w Polsce ukazał się w 2018 roku. A sama autorka wydaje kolejne książki, które są również chętnie wydawane w naszym kraju.

A co z „Diuną”? Ekranizacja tej serii to prawdziwy kinowy hit. Głównym powodem zainteresowania serią jest fakt, że pierwszy film to zaledwie wprowadzenie do tego świata. Kto by się spodziewał, że Frank Herbert, wydając pierwszą książkę w 1965 dopiero w XXI wieku doczeka się takiego sukcesu!

Najlepsze książki 2021

Gusta czytelników są różne, dlatego do wytypowania najlepszych książek ubiegłego roku posiłkujemy się lista bestsellerów. A na niej znajdziemy już wymienione wcześniej pozycje. Jak i wiele innych, nowszych książek, których popularność nikogo nie zdziwi. Warto jednak zauważyć, że królują książki kierowane do młodzieży i młodych dorosłych. Choć wiele osób w wieku 30-40 lat, również deklaruje, że je czytało lub o nich słyszało i chce po nie sięgnąć.

TOP5 to:

  • „Opowiem o Tobie gwiazdom” Edyta Prusinowska
  • „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” Reid Taylor Jenkins
  • „Nasz ostatni dzień” Adam Silvera
  • „Red, White Royal Blue” Casey McQuiston
  • „Arystoteles I Dante odkrywają sekrety wszechświata” Benjamin Alire Saenz

Najciekawsze zapowiedzi 2022

Gorące premiery pierwszego miesiąca roku to choćby „Krew i popiół” autorstwa Jennifer L. Armentrout – pierwszy tom, nowej epickiej serii fantasy. Inna bardzo wyczekiwana premiera to „These Violent Delights. Gwałtowne Pasje” Chloe Gong, czyli nowa wersja Romea i Julii!

Również Holly Black i jej „Księga Nocy”, która dostępna będzie już w maju, ma rzeszę czytelników czekających na wydanie jej w polskiej wersji językowej. Do grona książek wyczekiwanych dołączają też różne rozpoczęte serie. Jak choćby kolejny tom „Heartstopper” autorstwa Alice Oseman, czy „Siostra Nocy” – ostatni tom trylogii napisany przez Marah Woolf.

Sporo wydawnictw wykupiło również prawa do wydania w języku polskim zagranicznych, bardzo popularnych książek. Zdecydowanie będzie to ciekawy rok!

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...