Jak piwo pije się na świecie? – Mapa Świata

Piwo. Ten złoty napój pity jest pod każdą szerokością geograficzną. Ciemne, jasne, lager czy pils, wszystkie kochamy piwa za ich smak. Zapraszamy do ciekawej lekcji geografii.

Pić piwo może każdy, ale już picie świadome to niemalże sztuka. Chodzi tutaj o zwracanie uwagi na producentów, style, uważne czytanie etykiety, koncentracje na aromatach, smakach.  Trzeba cząstkę serca (i wątroby) zostawić, by poznać jak piękny jest piwny świat.

Badania wskazują jasno (i w pełni) że najwięcej piwoszy żyje wciąż w Europie. W czołówce Starego Kontynentu, jak i Świata oczywiście są Polacy. Zajmujemy piątą pozycję. Na pierwszym miejscu są Czesi, nasi sąsiedzi i browarnicy niemal z tradycji.  Rekordziści z południa wychylają 148 litrów na piwosza.  Na drugiej pozycji są Niemcy, co nie powinno dziwić jeżeli znamy takie festiwale jak Oktoberfest. Niemcy piją 110 litrów, a tuż za nimi, o cztery piwa mniej, są Austriacy. Warto wspomnieć, że Polacy przegonili niegdyś będących na piwnym pudle Anglików i Irlandczyków.

RANKING (piwo, spożycie na głowę)

 1. Czesi: 143 litry (1.5 mld litrów)
 2. Niemcy: 110 litrów (8.9 mld litrów)
 3. Austriacy: 108 litrów (920 miliony litrów)
 4. Estończycy: 104 litry (135 miliony litrów)
 5. Polacy: 100 litrów (3.8 mld litrów)
 6. Irlandczycy: 93 litry (430 miliony litrów)
 7. Rumuni: 90 litrów (1.8 mld. litrów)
 8. Litwini: 89 litry (260 miliony litrów)
 9. Chorwaci: 82 litry (346 milionów litrów)
 10. Belgowie: 81 litrów (900 milionów litrów)

Piwo na wakacjach

A może planując wakacyjny wypad warto posłużyć się piwną mapą świata? Polecamy alternatywne tournée. Zacznijmy od najbliższych a znanych z doskonałych piw Czechów, szlak Praga-Pilzno to odcinek doskonałych smaków. Potem możemy kierować się do Niemiec, gdzie szczególnie w Bawarii poznamy co to znaczy picie piwa, potem rzut na południe do Austrii i dalej Chorwacja, gdzie po dobrym piciu można odpocząć na plaży. Przyjemne z pożytecznym?

image sources

 • piwo: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *