fbpx

Jak chronić dziecko przed poparzeniami słonecznymi?

Okres wakacyjny zwykle gwarantuje nam słoneczną pogodę. Warto jednak pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla skóry. Dlatego przez cały rok powinno się używać krem z filtrem do twarzy i innych części ciała, które odsłaniamy. Nie tylko latem! Chociaż dobrze jest, jeśli chociaż w słonecznie dni o tym pomyślimy. Najczęściej jednak używamy takich kosmetyków do opalania na urlopie, a nie na co dzień. Skóra dorosłych jest trochę bardziej odporna, ale dzieci bardzo szybko mogą się nie tylko opalić, ale nawet przegrać czy nabawić oparzeń. Dlatego tak ważna jest ochrona przed słońcem dzieci i niemowląt.

Jak chronić się przed słońcem?

Przede wszystkim przez cały rok warto używać odpowiednich kremów. Można kupić krem z filtrem dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Choć tak naprawdę różnią się one nieznacznie składem. Krem z filtrem dla dzieci ma bardziej delikatne składniki lub jest pozbawiony niektórych substancji, jak konserwanty oznaczone jako potencjalnie szkodliwe. Natomiast same filtry przeciwsłoneczne są takie same jak w kosmetykach dla dorosłych. Dlatego dorośli mogą używać kremów dla dzieci, ale dla maluchów lepiej kupić krem przeciwsłoneczny dedykowany do ich młodej i wrażliwej skóry.

Oparzenia słonecznie u dzieci mogą pojawić się nawet w zimie, gdy świeci mocne słońce, a my przebywamy długo na dworze czy jesteśmy na całodniowej wycieczce. Zwłaszcza w górach, nawet podczas wyjazdu na narty, można się opalić, a bez zastosowania odpowiednich kremów, nasza skóra będzie co najmniej czerwona.

Dlatego nie tylko w lecie trzeba używać kremów przeciwsłonecznych, ale przez cały rok wychodząc na zewnątrz. Nawet jeśli nie zobaczymy zmiany na skórze u dzieci, to wcale nie oznacza, że jest ona zdrowa. Od szkodliwego promieniowania można mieć też wysuszoną skórę, a przede wszystkim skóra szybciej się starzeje, co może nie być widoczne na pierwszy rzut oka, ale u osób w dorosłym wieku widać ogromną różnicę między osobami, które od małego używaną kremów z filtrem, a tymi które robią to rzadko.

Jak ratować skórę przed oparzeniem słonecznym?

Warto zapobiegać! Najlepszy krem z filtrem 50 nie zadziała, jeśli nie będzie stosować się do zaleceń. Najlepiej chronić dzieci przed najmocniejszym słońcem. W lecie są to godziny południowe, między 11 a 15. W tym czasie warto zapewnić im pobyt w cieniu lub po prostu w budynku. Wychodząc na dwór, obojętnie czy na spacer, czy na plażę, warto dziecko ubrać w kapelusz czy inne nakrycie głowy, jeśli to możliwe założyć mu okulary przeciwsłoneczne i przede wszystkim posmarować grubą warstwą kremu z filtrem. Najlepszy jest SPF50, PA z wieloma plusami, który chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Taki krem trzeba aplikować średnio co dwie godziny i koniecznie po kąpieli w wodzie czy wytarciu skóry najlepiej ręcznikiem.

Co zrobić, gdy mimo to oparzenia się pojawią?

Jeśli skóra jest tylko lekko zaczerwieniona może to świadczyć o nabraniu opalenizny. Natomiast mocno czerwona i rozgrzana skóra to sygnał do podjęcia działań. Warto posmarować ją sokiem z aloesu lub żelem, które dostępne są w aptekach i drogeriach. Jeśli po kilku godzinach objawy nie będą ustępować lub wręcz pojawią się bąble, warto udać się z dzieckiem do lekarza, po specjalne środki na poparzenia słoneczne.

image sources

  • jak-chronic-dziecko-przed-poparzeniami-slonecznymi-61129: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
Facebook
Twitter