fbpx
piątek, 2 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDZIECKOFilmy familijne na rodzinny wieczór

Filmy familijne na rodzinny wieczór

-

Nie ma lepszego momentu do nadrobienia filmowych zaległości i spędzenia czasu w rodzinnym gronie niż ferie świąteczne. To doskonała okazja do odświeżenia kultowych tytułów i zapoznania najmłodszych oraz tych nieco starszych z najlepiej ocenianymi pozycjami kina rodzinnego. Nie są to tylko bajki czy animacje, ani nie są one skierowane wyłącznie do dzieci. Błędny pogląd na ich temat wziął się stąd, że bohaterami są najczęściej właśnie najmłodsi.

Tego typu obrazy są wartościowe i ciekawe dla odbiorcy w każdym wieku, ponieważ odnoszą się do relacji panujących w rodzinie, burzliwych momentów dorastania oraz różnic panujących między pokoleniami. Ukazują przyjaźń, oddanie, relacje ludzi i zwierząt. Wśród filmów określanych mianem kina familijnego znajdziemy ponadto zarówno gatunki fantasy, komedie, musicale, animacje, adaptacje dzieł literatury światowej, jak i filmy wojenne.

Kino familijne powstało już przed II wojną światową. A jego pionierem jest znany na całym świecie Walt Disney. Wszystko zaczęło się od pierwszej, długometrażowej produkcji animowanej, czyli „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”. Mimo dziecięcej formy stanowi ona idealne odzwierciedlenie podejmowanej tematyki, ważnej również w świecie dorosłych.

Pozycje kultowe

Prawdziwy rozkwit kina rodzinnego to czasy powojenne. Klasykiem wartym przypomnienia jest adaptacja serii książek dla dzieci „Mary Poppins” (z 1964 r.). Tytułowa bohaterka to niania o magicznych zdolnościach, która podbiła serca młodych czytelników. Obecnie musical ten znajduje się na 6 miejscu najlepszych musicali w historii kina, Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

Następną propozycją filmu familijnego jest „Willy Wonka i fabryka czekolady” (z 1971 r.). Któż z nas nie chciałby jak główny bohater odnaleźć biletu do fantastycznego świata największej fabryki czekolady i zobaczyć jej od środka. Ta historia pokazuje, że warto mieć marzenia, a jednocześnie zwraca uwagę na ludzkie słabości np. obżarstwo i próżność. Produkcja ta również powstała jako adaptacja książki. Jest nią „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla. W 2005 r. Tim Burton odświeżył jej ekranizację.

Ze starszych pozycji warto wspomnieć jeszcze o „Czarnoksiężniku z Oz”, „101 dalmatyńczykach”, „E.T.” lub „Ani z Zielonego Wzgórza”.

Przyjaźń człowieka i zwierzęcia

Często kino familijne porusza temat relacji człowieka ze zwierzęciem. Są to historie niezwykle wzruszające, ukazujące piękno ich przyjaźni i oddania. Taką relację zobaczymy m.in. w produkcji „Bella i Sebastian”, która doczekała się już kilku części. To chwytająca za serce opowieść o przyjaźni małego chłopca z psem pasterskim, a wszystko w scenerii małej, położonej wśród Alp wioski.

Podobną relację znajdziemy w filmie „Mój przyjaciel Hachiko”, który wzbudza jeszcze większe emocje, ponieważ jest oparty na faktach. Opowiada historię niezwykłego przywiązania psa i jego właściciela, która nie wygasa nawet po śmierci tego drugiego. Tytułowy Hachiko, rasy akita inu, czekał na swojego pana na stacji kolejowej przez kolejnych 10 lat po jego odejściu. W miejscu, w którym zwykle siedział, postawiono pomnik upamiętniający tę wspaniałą przyjaźń.

Wyprawy do świata magii i fantazji

Kto z nas nie marzył nigdy o tym, aby jak bohaterowie „Opowieści z Narni” znaleźć w swojej szafie przejścia do magicznych krain. A gdyby tak do naszych okien zapukał Piotruś Pan i wraz z Dzwoneczkiem przenieśli nas do Nibylandii? Historie o podobnej, fantastycznej tematyce to również „Ekspres Polarny”, „Gwiezdny pył” lub „Hugo i jego wynalazek”.

Animacje

Co najmniej kilkanaście rodzinnych filmów animowanych co roku wchodzi na ekrany kin. Jak zatem wybrać spośród nich coś naprawdę wartościowego, z przesłaniem i poruszającego ważne tematy? Oto kilka podpowiedzi.

– „Mały książę”, oczywiście na podstawie bestselleru Antoine’a de Saint-Exupery’ego.

– Trzy części opowieści o przyjaźni małego chłopca ze smokiem, czyli „Jak wytresować smoka”.

– Historia odważnych sów w „Legendach sowiego królestwa”.

– Pierwsza kinowa animacja wyświetlona w technice 3D, „Piorun”, czyli superpies w tarapatach.

Ze starszymi dziećmi warto poruszać trudne tematy, również te dotyczące zdrowia, niepełnosprawności, relacji między ludźmi. Z pomocą może przyjść kino i produkcje omawiające te właśnie zagadnienia. Dobrym pomysłem na rodzinny czas przed ekranem telewizora będzie film „Nietykalni”, który w dość lekkiej, nawet komediowej formie pokazuje niezwykle ciężki temat, jakim jest niepełnosprawność.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...