fbpx

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na wakacje – czy warto kupić?

Myśląc o wczasach z reguły bardziej przejmujemy się zarezerwowaniem dobrego hotelu blisko plaży czy w centrum miasta niż obawą o swoje zdrowie. Oczywiście osoby podróżujące do krajów wyższego ryzyka, na przykład tropikalnych, muszą przejść szczepienia i wykupić ubezpieczenie zdrowotne przed wyjazdem. Aczkolwiek osoby, które wybierają się tylko na wakacje do innego kraju europejskiego, często uznają, że ubezpieczenie na wyjazd jest im nie potrzebne. Niestety nigdy nie wiadomo co może się przydarzyć, nawet na najlepiej zaplanowanych wczasach.

Ubezpieczenie zdrowotne – najczęściej wybierane

Najwięcej osób, jeśli już kupuje dodatkowe ubezpieczenie, wybiera ubezpieczenie zdrowotne. Zwłaszcza ubezpieczenie na wyjazd za granicę, do krajów spoza Unii Europejskiej, w których karta EKUZ nie zadziała w razie potrzeby.

Jeśli najbardziej zniechęcają nas koszty takiej polisy, to warto wiedzieć, że ceny zaczynają się już od kilku złotych za dzień ochrony. Wykupić można ubezpieczenie na czas podróży, a zatem ochrona będzie zaczynać się pierwszego dnia, a skończy ostatniego, po powrocie do kraju. Mając dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne można liczyć na pomoc lekarzy we współpracujących z ubezpieczycielem placówkach.

W zależności od tego co obejmuje polisa, można otrzymać podstawową opiekę medyczną, jak i zrobić specjalistyczne badania, w wypadku bardziej poważnego stanu. Bardzo ważne jest to, że takie ubezpieczenie podróżne obejmuje też koszt transportu do kraju, gdyby pacjent nie był w stanie wrócić na własną rękę, ze względu na stan zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że zwyczajne ubezpieczenie na wyjazd nie zadziała, w przypadku, gdy uprawialiśmy sporty ekstremalne i w ich wyniku trafiliśmy do szpitala. Jest to ochrona przed bardziej zwyczajnymi sytuacjami, jak nagłe bóle, złamanie nogi czy nawet stłuczka samochodowa. Koniecznie warto kupić też polisę OC. W razie, gdybyśmy spowodowali przykry wypadek i ktoś inny odniósł szkodę, pokryje ona koszty leczenia czy odszkodowania, dla takiej osoby.

Przed czym chroni ubezpieczenie bagażu?

Wiele osób kupuje ubezpieczenie dodatkowe na bagaż. Wbrew pozorom nasz bagaż nie będzie chroniony polisą w każdej sytuacji. Po pierwsze nie każde ubezpieczenie turystyczne ma w składzie ubezpieczenie bagażu. Częściej jest to osobna polisa, którą można kupić, ale nie jest obowiązkowa. Mimo to warto ją mieć, choćby dla spokoju umysłu. Na wakacjach może się wiele zdarzyć i nie warto martwić się o bagaż.

Żeby sprawdzić co dokładnie obejmuje dodatkowe ubezpieczenie bagażu trzeba zapoznać się z OWU. Każda polisa udostępnia warunki ubezpieczenia przed podpisaniem umowy. Za bagaż zwykle uznaje się: walizki, torby, plecaki, kufry czy nesesery i ich zawartość. Zwykle jest to odzież, obuwie, kosmetyki, książki czy inne przedmioty będące własnością ubezpieczonego.

Samo ubezpieczenie chroni od trzech wypadków: zgubienia lub zniszczenia w czasie transportu oraz kradzieży. Jednakże nie w każdej sytuacji dojdzie do wypłaty ubezpieczenia, ponieważ to my, mamy obowiązek pilnować i chronić swojego bagażu. Dlatego tylko, gdy bagaż był w przechowalni, indywidualnym pomieszczeniu bagażowym, zamkniętym bagażniku samochodu czy innego środka transportu lub w zamkniętym pokoju hotelowym, a został ukradziony, można liczyć na reakcję ubezpieczyciela.

W czasie klęski żywiołowej, gdy bagaż ulegnie zniszczeniu czy też, gdy przyleci na miejsce z opóźnieniem, również można domagać się odszkodowania. Mimo, że nie są to sytuacje, z którymi chcemy się liczyć, warto dla spokojnych wakacji mieć tego typu ubezpieczenie wakacyjne.

image sources

  • dodatkowe-ubezpieczenie-zdrowotne-na-wakacje-297755: rawpixel.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Follow by Email
Facebook
Twitter