fbpx
piątek, 2 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻESłowenia – europejski kraj idealny na urlop

Słowenia – europejski kraj idealny na urlop

-

Większość turystów kojarzy Słowenię tylko jako kraj, który mijają w drodze do Chorwacji. Są też osoby, które interesują się sportami zimowymi, przez co znają słoweńską Planicę, czyli największą skocznię do lotów narciarskich w Europie.

Natomiast Słowenia to piękny, aczkolwiek mały kraj, który jest idealnym miejscem na długi weekend czy nawet dwutygodniowy urlop. Obecnie z Warszawy można wygodnie polecieć bezpośrednim lotem do Lublany i w niecałe dwie godziny być na miejscu. Osoby, które wolą jechać autem, muszą się niestety przygotować na kilkunastogodzinną podróż.

Słowenia – co warto zobaczyć?

Jeśli mamy kilka dni wolnego, spokojnie możemy objechać cały ten kraj. Zwykle osoby jadące samochodem wjeżdżają do Słowenii od strony Mariboru. Jest to piękne, zabytkowe miasteczko pełne wąskich uliczek. Najlepiej przyjechać do niego w zimie, kiedy trwa karnawał, aby zobaczyć lokalne stroje karnawałowe, które są niesamowicie ciekawe. Oczywiście o innych porach roku to miasteczko też jest warte odwiedzenia.

Większość osób wybiera na pierwszy ogień zwiedzania stolicę, czyli Lublanę. Tutaj zdecydowanie warto poświęcić choć dwa dni, aby obejść całe miasto. Z powodzeniem da się je zwiedzić, chodząc, ale można poruszać się też autobusami, taksówkami czy rowerami. Parkingi w centrum miasta są płatne, co warto wziąć pod uwagę, planując wycieczkę samochodową.

W Lublanie koniecznie trzeba odwiedzić wzgórze zamkowe. Można tam wjechać kolejką lub wejść wyznaczonymi ścieżkami. Przy ładnej pogodzie widać stamtąd nie tylko miasto, ale też pobliskie Alpy Julijskie.

Następnymi punktami na mapie wycieczki powinny być Trójmost oraz Smoczy Most, czyli najważniejsze mosty w mieście, ale też nie lada atrakcja dla turystów. Uliczki starego miasta kryją ponadto wiele ciekawych budynków, kawiarni czy restauracji z bałkańskim jedzeniem.

Jeśli chcemy wypić kawę z pięknym widokiem, warto odwiedzić Niebotycznik i wjechać do restauracji na samą górę, gdzie na dachu urządzono bar dla gości.

Jaskinie w Słowenii

Słowenia jest też znana z jaskiń. Dwa największe ich kompleksy to Postojna i jaskinie Szkocjańskie. Jaka jest między nimi różnica? Otóż Postojna jest bardziej znana i bardziej promowana wśród turystów. Niedaleko położony jest też zamek Predjamski Grad i na te dwie atrakcje można kupić jeden bilet. A co można powiedzieć o samych jaskiniach?

Do Postojnej wjeżdża się kolejką, a potem razem z przewodnikiem przemierza podziemne korytarze. Największą atrakcją jest mały smok jaskiniowy, który hodowany jest w sztucznym zbiorniku wodnym.

Natomiast jaskinie Szkocjańskie znane są z podziemnego wąwozu. Całą trasę pokonuje się pieszo i przechodzi przez kamienny most nad podziemną rzeką. Jeśli chcemy odwiedzić jaskinie w Słowenii, warto wybrać miejsce, które jest nam bardziej po drodze.

Jezioro Bled

W Słowenii nie brakuje też górskich jezior jak Jasna, Bohinj czy Bled. To ostatnie jest najlepiej znane ze swojego pocztówkowego widoku. Znajduje się na nim wysepka z kościółkiem, na którą można dopłynąć tylko łódką.

Nad jeziorem góruje z kolei wzgórze zamkowe również udostępnione do zwiedzania. Zbiornik wodny otacza rozległy zielony teren, na którym można urządzić sobie piknik. Jest to świetne miejsce nie tylko do zwiedzenia, ale też na sesje zdjęciowe.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...