fbpx
środa, 19 stycznia, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻECiągnie wilka do lasu – czyli pomysły na dzikie wyprawy

Ciągnie wilka do lasu – czyli pomysły na dzikie wyprawy

-

W każdym facecie siedzi bestia. Nie zostaliśmy stworzeni do gnicia przy biurku. Gdy wzywa nas zew natury warto ruszyć się z kanapy. Mamy dla was kilka pomysłów na na prawdę dzikie wyprawy.

Wyprawa na biegun południowy

Prawdziwa dzikość oznacza jak najmniej ludzi, więc zaczynamy z grubej rury, czyli od Antarktydy.  Wyjazd w te strony oznacza spotkanie z ciszą i bezkresną bielą. Te tereny są otoczone zimnymi wodami, w których jednak jest mnóstwo życia. Spotkanie foki czy nawet wieloryba jest na porządku dziennym. Wyprawa łodzią do tych lodowych krain (np. z Nowej Zelandii, RPA czy Argentyny) pozwala obejrzeć te wielkie ssaki z bliska.

Oczywiście wybierając się na południową półkulę z Europy warto odwiedzić wspomniane kraje, chociażby południowoamerykańską Ziemię Ognistą. Na Antarktydzie nocować można w jeden z baz naukowych, w tym w polskiej, Arctowski. Najbliżej centrum jest stacja Wostok, ale Rosjanie, którzy tam rezydują nie są przychylnie nastawieni do prywatnych wycieczek.

Dzikie wyprawy na biegun północny

Jeżeli chłody bieguna południowego to dla nas lekka przesada, zawsze może udać się na północ, do nieco cieplejszej, ale dalej białej i malowniczej Finlandii. Wędkowanie w tamtejszych wodach będzie niezapomnianym przeżyciem. Finlandia nazywana jest Krajem Tysiąca Jezior, a w rzeczywistości jest ich ponad 180 tysięcy! Niemal każdy zbiornik ma krystalicznie czystą wodę, a szczególnie urokliwe są te na północy kraju. Co ważne w tym rejonie można wędrować i długimi tygodniami nie spotykać innego człowieka.

Znalezienie odpowiedniego miejsca do połowu nie jest wyzwaniem, bo niemal każdy akwen pełen jest ryb. Jeżeli jesteś wyjątkowo wymagającym wędkarzem to poszukaj przewodnika, który pokaże ci dziewicze rejony Laponii, z rzekami bogatymi w łososie i pstrągi.

Afryka dzika

Jeżeli wolimy zdecydowanie cieplejsze rejony świata świetnym pomysłem będzie Afryka. Każdemu miłośnikowi fotografii spodoba się malownicze kadry bezkresnej sawanny i polowanie z aparatem na zwierzęta. Na szczęście dzisiejsze safari coraz mniej kojarzy się ze strzelaniem, ale z pozytywnym egzystowaniem wśród zwierząt.

Oczywiście oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku jest dużo ciekawsze niż człapanie po ZOO. Wyjście w te tereny z aparatem to gwarancja naprawdę niezwykłej  przygody, która napawa męską duszę dzikością i radością odkrywcy.

Wyspy ognia i lodu

Kiedy lubisz naprawdę gorący klimat wybierz przelot nad wulkanem. Dobrym pomysłem jest krater Kilauea na Hawajach. Jest  to miejsce najdłuższej erupcji w historii ludzkości, gdyż wulkan aktywny jest od 1983 r. Specjalnie wytyczone szlaku turystyczne poprowadzą nas do niezwykłych miejsc, gdzie gęsta lawa wypływa wprost do oceanu. Niestety nie da się zwiedzać najbliższych okolic wulkanu pieszo, ponieważ jest to zbyt niebezpieczne.

Na koniec, aby zamknąć nasz zwariowany przewodnik z przytupem, lód i ogień w jednym, czyli Islandia. Lodowa wyspa na północy to kraj o dużej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Na wyspie znajdziemy aż 140 wulkanów. Blisko 26 z nich wciąż jest aktywnych i erupcja jest możliwa w każdej chwili.

Poza wulkanami trzeba zobaczyć też obłędnie piękne gejzery, czyli wystrzeliwujące nawet na kilkadziesiąt metrów w górę słupy wrzącej wody i pary. W jeziorkach przy gejzerach można się kąpać, a woda pełna jest minerałów! Osobna sprawa to księżycowe krajobrazy na całej wyspie.  Nie bez przyczyny tu właśnie kręcono filmy o kosmosie i kosmitach.

Gotowy, aby rzucić wszystko, założyć plecak i popędzić w nieznane?

Przeczytaj róznież

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać...

Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

Szukając idealnego mieszkania, możemy mieć duży problem ze znalezieniem właściwego. Często trafiamy na zachęcające ogłoszenie, ale okazuje się, że lokal jest do gruntownego remontu....

Jak dbać o postawę podczas pracy zdalnej?

Wydawać by się mogło, że praca z domu to najwygodniejsze rozwiązanie. A tymczasem już po paru tygodniach bolą nas plecy, budzimy się rano niewyspani...

Jak poprawić jakość snu przy urazach?

Problemy ze snem mogą być niezwykle uciążliwe, tym bardziej, gdy towarzyszą im różnego rodzaju urazy. Mogą one dotyczyć każdego z nas. Dyskomfort i ból...

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

Jeszcze do niedawna rehabilitacja kojarzyła nam się tylko z pracą nad powrotem do pełnej sprawności. A dzisiaj z fizykoterapeuty korzystają nawet dzieci. Problematyczny jest...

Planujesz remont? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!

Każde mieszkanie po kilku latach wymaga odświeżenia. Mogły zmienić się trendy w aranżacji i nasze cztery kąty już nie wyglądają modnie. Jednak o wiele...