Yerba Mate. Alternatywa dla tradycyjnej herbaty!

Yerba Mate to napój parzony z liści i gałązek Ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina ta w swoich naturalnych warunkach osiąga około 15 metrów wysokości. Występuje głównie w czterech krajach Ameryki Południowej: Argentynie, Paragwaju, Peru i Brazylii. To napar, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność. Być może sprawiła to jego oryginalność i dotychczasowa ograniczona dostępność, sprawiająca, że wszystko co nie do końca znane, przyciąga wielu smakoszy, a być może właściwości odchudzające, pobudzające i wzmacniające, z których słynie Yerba Mate. Co odróżnia Yerba Matę od innych tego rodzaju napojów to fakt, że można ją wielokrotnie zalewać wrzątkiem (nawet 5 lub 7 razy), a także pije się ją w specjalnym okrągłym naczyniu przez metalową rurkę z sitkiem na końcu, które zapobiega połknięciu elementów suszu z liści.

Właściwości

Liście Ostrokrzewu paragwajskiego zawierają ponad 200 różnych składników odżywczych. Ich korzystne działanie odkryto około 1995 roku, kiedy to wykazano ich działanie antyoksydacyjne. W składzie Yerba Mate znajdują się m.in. ksantyny, polifenole, saponiny oraz wiele pozostałych makro i mikroelementów. Jaki wpływ na organizm wykazuje Yerba Mate?

  • Pobudza układ trawienny, nie podrażniając przy tym śluzówki.
  • Działa energetyzująco.
  • Uspokaja ciśnienie.
  • Poprawia jędrność skóry.
  • Przyspiesza przemianę materii.
  • Jest bezpieczna dla zębów.
  • Nie wypłukuje z organizmu żelaza.
  • Oczyszcza organizm z toksyn.

Czy Yerba Mate ma wpływ na odchudzanie?

Udowodniono, że oprócz korzystnego działania na psychikę, Yerba Mate posiada również właściwości odchudzające. Zaletą działania naparu jest skuteczne obniżanie poziomu złego cholesterolu, dzięki czemu obniżają ryzyko wystąpienia zawału. Yerba Mate sama w sobie nie powoduje spadku wagi, jednak aktywizuje czynności wspomagające redukcję kilogramów. Po pierwsze zwiększa ona uczucie sytości, dzięki czemu nie spożywamy w ciągu dnia niepotrzebnych porcji. Aktywnie hamuje również pracę lipazy trzustkowej, odpowiedzialnej za rozkład tłuszczy w organizmie, tym samym ogranicza wchłanianie niekorzystnych tłuszczów powodujących przyrost wagi. Oprócz tego to napój idealny dla cukrzyków, gdyż skutecznie reguluje poziom insuliny we krwi.

image sources

  • yerba mate: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *