Usta – jak o nie dbać?

Latem i jesienią bardzo łatwo złapać infekcję, która może zaszkodzić naszym ustom. Wietrzna pogoda i częste spędzanie czasu poza domem może też powodować pękającego i suche usta. Jak dbać o tę zmysłową część ciała?

Usta są od całowanie, nie od chorowania, więc ich pielęgnacja jest absolutną podstawą. Na początku zwróć uwagę na nawilżanie ust. Niestety cienka skóra nie ma ochrony lipidowej oraz pozbawiona jest  gruczołów łojowych, które w upalne dni mogłyby naturalnie natłuszczać usta. Warunki atmosferyczne, zwiększona aktywność fizyczna – to najważniejsze zagrożenia dla twoich ust. Poza nawilżaniem zewnętrznym, trzeba pamięć o nawilżaniu wewnętrznym. Tutaj trzeba pamiętać o piciu 2 litrów wody dziennie.

Suche i pękające usta

W lecie najczęściej spotykamy się ze suchymi i pękającymi ustami. Poza nawilżaniem warto użyć wtedy do pielęgnacji specjalnych kosmetyków. Używajmy wówczas natłuszczającego specyfiku w postaci pomadki lub kremu. Pamiętajmy aby nasza dieta była bogata w witaminy i minerały. Szczególnie szkodliwy dla ust jest niedobór witaminy A,B i kwasów tłuszczowych. Te znaleźć można w rybach, oliwie. Suplementy diety pozwolą zaś ubogacić się w cenny dla ust magnez i wapń. Wybierając preparaty ochraniające i pielęgnujące usta, warto wybierać te, które bazują na naturalnych ekstraktach. Tutaj cenne są takie, które posiadają soki z wiesiołka, jojoby czy oliwy z oliwek oraz miodu. Jeżeli nasze usta są szczególnie delikatne przyda się ekstrakt z szałwii lekarskiej  wzbogacony o miętę i rumianek.

Poza pękaniem usta mogą być również zarażone. Częste „uszkodzenia” ust to opryszczka wargowa, afty i zajady. Te ostatnie to zaczerwienione zmiany w kącikach ust, które są efektem działania wirusa bądź grzyba. Na szczęście bez recepty dostaniemy odpowiedni specyfik likwidujący szybko problem. Bolesne zmiany błony śluzowej wokół jamy ustnej i war to afty. Tutaj także u farmaceuty znajdziemy ratunek, lecz jeśli kupiony lek się nie sprawdzi konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Zdarzają się długotrwałe, bolesne i trudne w leczeniu afty, lecz dobra bieda i zdrowy styl życia zapobiegają takim problemom. Najczęściej spotykanym uszczerbkiem na ustach są opryszczki. Pojawiają się gdy jesteśmy przemęczani. Opryszczka wywołuje duży dyskomfort, lecz znów leczenie jest proste. Tutaj także trzeba wybrać się do apteki i wybrać specyfik. Niestety wirus opryszczki pozostaje na zawsze i ta może zawsze znów się pojawić.

image sources

  • kobieta usta: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *