Turystyka 5 mądrych przykazań, czyli jak nie być burakiem na wakacjach

Turystyka to biznes, w którym wszyscy uczestniczymy. Nawet jeśli słono płacimy za wakacje, to nie zwalnia nas to ze świadomości i odpowiedzialności. Jesteśmy tylko momentem w życiu lokalnych społeczności, ale nasze zachowania mają ogromny wpływ.

Jak nie być burakiem

Szanuj kulturę i zwyczaje

Brak wiedzy nigdy nie jest tłumaczeniem. Jeżeli wyjeżdżasz do jakiegoś kraju postaraj się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Dowiedz się co oznaczają konkretne gesty, symbole i zachowania. Spróbuj uzyskać wiedzę na temat lokalnych religii i obrzędów. W laickiej Europie wiele się wybacza, ale wiele egzotycznych miejsc żyje w głębokiej symbiozie z prawami religijnymi. Jeżeli wyjeżdżasz do kraju islamskiego, pamiętaj o zwyczajowym zakrywaniu odsłoniętych miejsc (ramion, kolan, w przypadku kobiet włosów) jeżeli wybierasz się do kraju o patriarchalnym systemie, a jesteś kobietą, to nie obruszaj się jeśli mężczyźni będą cię ignorować i opowiedzą na twój gest podanej dłoni. Inne kultury nie są złe dlatego, że są inne, sposoby dojścia do szczęścia w każdej kulturze są różne i należy to rozumieć oraz szanować.

Wydawaj pieniądze z głową, ale i sercem

Jeżeli wyjeżdżasz do kraju rządzonego przez autorytarną władzę, staraj się płacić tak, aby nie wspierać reżimu a cierpiący lub. Przykład dotyczy chociażby Tybetu – każdy dolar wydany tam na rzecz władzy wspiera chiński reżim. Staraj się wybierać hotele i restauracje prowadzone przez lokalną ludność, a nie przez wielkie, globalne sieci. Staraj się na siłę nie targować – kilka dolarów więcej dla lokalnego taksówkarza czy tragarza to pieniądze, za które będzie mógł na przykład wysłać dziecko do szkoły. Dotyczy to szczególnie biedniejszych krajów.

Wiedz co jest tradycją, a co torturą

Staraj się świadomie wybierać rozrywki. Bardzo często egzotyczne cyrki ze zwierzętami są miejscami, gdzie cierpią zwierzęta – tresura lwów, słoni czy goryli to dramat. Ty widzisz tylko zabawę, a nie widzisz cierpień. Są miejsca gdzie można zobaczyć szczęśliwe i nie zamęczone zwierzęta, np.: Aquaparki czy otwarte, wolne rezerwaty. Warto rozejrzeć się za takimi miejscami, jeśli lubisz naturę.

Wiedz co jest pozorem, a co prawdą

Bardzo często jesteśmy zachwyceni gościnnością mieszkańców miejsc, które odwiedzamy. Cieszymy się, że lokalni zapraszają nas na obiad, płacą nam za przejazd czy dają podarki. Bardzo często kosztuje to ich bardzo dużo, a ich kultura wymaga takiej troski wobec gości. Staraj się nie przyjmować prezentów i usług kiedy wiesz, że mogą być kłopotem dla twoich gospodarzy, jeżeli masz okazję, zawsze się odwiedzaj, miejscowi ci o tym nie powiedzą, ale ucieszy ich miły gest z twojej strony.

Myśl

W każdej sytuacji myśl. Zdarzają się różne sytuacje, nawet te, których nie wyczytasz w przewodniku, ale wtedy zawsze – bogaty w wiedzę i wyposażony w intuicję – możesz działać według własnego rozumu. Jak nie być burakiem? Ostatecznie niech przyświeca ci zasada: nie rób drugiemu co tobie niemiłe.

image sources

  • turystyka wakacje: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *