fbpx

Srogi mróz może być naszym sprzymierzeńcem

Kiedy na zewnątrz mróz to narzekamy, że zimno i wolimy siedzieć w domu z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. Mroźną temperaturę możemy wykorzystać do odświżenia niektórych tekstyliów z naszego domu, a przede wszystkim do walki z roztoczami.

Wymrażanie pościeli, narzut i kocy

Wymrażanie pościeli, narzut i kocy jest szczególnie ważne dla alergików uczulonych na kurz i na roztocza. Roztocza to mikroskopijne organizmy, które w ogromnych ilościach bytują w naszych dywanach, pościelach, zasłonach, kocach i innych tekstyliach domowych. Żywią się one złuszczonym naskórkiem. Poza środkami chemicznymi niszczy je bardzo wysoka lub bardzo mroźna temperatura.

Jeśli mróz na zewnątrz jest nie większy niż -10ºC to potrzeba kilkunastu godzin, aby zwalczyć roztocza. Przy temperaturze -18ºC wystarczy już tylko na kilka godzin wywiesić nasze rzeczy na mróz, najprościej na całą noc. Mróz zabija również niektóre bakterie i wirusy, które gromadzą się w naszych tekstyliach czyli dezynfekuje je.

Maskotki dzieciaków wystawiamy na mróz

Temperatura obniżona do minus kilkunastu stopni to też doskonały moment na wymrożenie wszystkich maskotek, które w dużych ilościach gromadzą nasze dzieci w swoich pokojach. Podobnie jak przy pościelach i dywanach wymrażanie puchatych zabawek zabija w nich roztocza i  bakterie. Aby pozbyć się roztoczy z pluszowych zabawek można je uprać w temperaturze 60ºC w pralce, ale wiele z nich po takim praniu może ulec deformacja, a nawet zupełnemu zniszczeniu. Maskotki, które mają wszyte mechanizmy, dzięki którym wydają dźwięki lub poruszają się, zupełnie nie nadają się do prania na mokro. Idealnym rozwiązaniem jest zatem wystawienie pluszaków na działanie kilkunastodniowego mrozu, gdyż nie zniszczy ich, a odświeży i zdezynfekuje.

Czyszczenie dywanów śniegiem

Przy niskiej temperaturze, kiedy śnieg jest sypki i puszysty możemy wyczyścić nasz dywan. Wystarczy rozłożyć na czystym śnieżnobiałym śniegu nasz dywan włosiem do śniegu i przynajmniej trzykrotnie go przetrzepać trzepaczką. Jeśli śnieg pod dywanem okaże się dość zabrudzony to należy przełożyć go w inne czyste miejsce i ponownie przetrzepać. Następnie przełożyć dywan na drugą stronę i szczotką ryżową wcierać w niego śnieg. Takie czesanie podniesie włos na naszym dywanie i dodatkowo wyczyści zalegające tam zanieczyszczenia.

Po tej czynności trzeba dywan rozwiesić na trzepaku, balustradzie lub na czymś co można do tego posłużyć. Ponownie trzepiemy dywan z resztek śniegu. Tak wyczyszczony dywan można zostawić by się jeszcze przemroził lub zabrać do domu, aby się dosuszył (nie koniecznie na drewnianej podłodze). W zależności o rodzaju dywanu i włosia oraz od stopnia jego zabrudzenia takie czyszczenie może przynieść rożne efekty. Warto wspomnieć, że to metoda zupełnie bez kosztowa.

Rozmrażanie zamrażalnika

Jeśli nasza zamrażarka jest pełna i nie zamierzamy jej w najbliższym czasie do zera opróżnić, a przydałoby się ją rozmrozić i wyczyścić pomocna nam będzie mroźna, sroga pogoda. Wtedy nic prostszego jak wyjąc wszystkie zamrożone produkty do pojemnika i wynieść je np. na balkon. Temperatura minus kilkanaście stopni nie pozwoli im się rozmrozić, a my w tym czasie możemy pustą zamrażarkę swobodnie rozmrozić i umyć. Po umyciu zamrażarki i ponownym schodzeniu jej można z powrotem zapełnić ją naszymi mrożonkami, które w nierozmrożonej formie przetrwały.

Jeśli srogi mróz na dworze, a wy zamiast na nartach jesteście w domu, skorzystajcie z jego dobrodziejnego działania.

image sources

  • zima mróz: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *