Rozliczamy podatki, PIT – to proste

Do 30 kwietnia mamy czas, aby rozliczyć podatki PIT w 2018r. za poprzedni rok. Zadanie wydaje się proste, ale poziom złożoności zależy od naszych wniosków, rodzajów umów i źródeł dochodu.

Jeżeli osiągnąłeś dochód to znaczy, że musisz rozliczyć się z urzędem Skarbowym, wyjścia nie ma. To ważne, aby się pośpieszyć, bo spóźnienie może kosztować nawet do 30 tys. złotych.

Najprostsza sytuacja jest w przypadku osób, które rozliczają się z jednej umowy o pracę. Wówczas mogą odebrać od pracodawcy wstępnie rozliczony PIT, który – jeśli nie mają żadnych innych dochodów, ulg i uprawnień – jest też wersją ostateczną. Oczywiście dotyczy to osób prywatnych rozliczających PIT-37.

Jakie mamy rodzaje PITów?

PIT-37

To najczęściej używany formularz, który przeznaczony jest dla podatników, zarabiających w Polsce, których stawka wynosi 32 lub 18 procent. Ten PIT dotyczy umów o pracę, zleceń, zasiłków, kontraktów, stypendiów i innych umów wymienionych w kodeksie pracy.

PIT-28

Ten formularz służ do wyliczenia podatków od dochodu obarczonego ryczałtem. To rozwiązanie dla osób prowadzących własną działalność lub uzyskały dochód z najmu. Tę deklarację należało złożyć do końca stycznia. Co ważne, tej deklaracji nie rozliczamy wspólnie z małżonkiem ani z podopiecznym dzieckiem.

PIT-36

Ten popularny wniosek przeznaczony jest dla podatników o proach 18 i 32 procent, ale którzy uzyskali dochód większy niż dedykowany do wniosków PIT-37. Z tego rozwiązania powinni korzystać podatnicy, prowadzący działalność gospodarczą,  mający użytkowane gospodarstwo rolne lub wynajmowali lub dzierżawili odpłatnie. Ten wniosek dotyczy również osób, które uzyskały dochód zagranicą.

PIT-36L

To wybór dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na 19-procentowy podatek liniowy. Dotyczy on również osób, które uzyskały przychody od wybranych produkcji rolnych z naliczonym podatkiem liniowym. Tego wniosku także nie można rozliczać wspólnie z małżonkiem. PIT-36L nie pozwala na korzystanie z ulg.

PIT-39

Ten formularz dotyczy wyłącznie osób, które prywatnie zarobiły na nieruchomościach. Dodatkowo dotyczy to osób, które zarobiły na mieszkaniach kupionych w latach 2010-2015. Pamiętajmy więc, że w zeznaniu za ubiegły rok nie musimy wpisywać sprzedaży z 2009 roku i wcześniejszych.  Co ważne, nawet jeśli małżonkowie mają wspólną nieruchomość to i tak muszą składać dwa wnioski.

PIT-38

To specjalne rozwiązanie stosowane dla inwestorów. Dotyczy sytuacji kiedy zarobiliśmy na zbyciu: udziałów spółkach, papierów wartościowych, różnych instrumentów finansowych itp.

image sources

  • rozliczenie pit vat: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *