Białaczka to nowotwór krwi. Choroba atakuje przede wszystkim białe krwinki, które odgrywają istotną rolę w układzie odpornościowym. Kto może zachorować na raka krwi, jaki jest przebieg i objawy białaczki?
Białaczka nazywana jest również leukemią. To rak krwi, który zazwyczaj pojawia się w momencie przypadkowego, nieprawidłowego podziału komórek w układzie krwiotwórczym.
W ciągu doby u każdego człowieka dochodzi do podziału około miliarda komórek. W następstwie błędu i powstania jednej chorej, zmutowanej i uszkodzonej komórki, może dojść do namnażania komórek nowotworowych i rozwoju raka krwi. Choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci.
Objawy i przebieg białaczki
Pierwsze objawy białaczki mogą być trudne do zauważenia i mało charakterystyczne. Zdarza się, że pacjenci mylą je z objawami… grypy lub przeziębienia. Nieraz twierdzą też, że to wynik przemęczenia.
Objawami białaczki w pierwszej fazie jej rozwoju jest często osłabienie, gorączka i ból głowy. Następnie może pojawić się np. niedokrwistość, zakażenia i infekcje oraz objawy skazy krwotocznej. W kolejnych stadiach rozwoju nowotworu mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów i typów białaczek.
Wśród białaczek rozróżniamy te o charakterze ostrym i przewlekłym. Białaczki o ostrym przebiegu rozwijają się szybko i gwałtownie, a najczęstszym ich objawem jest osłabienie, szybkie męczenie się, podatność na infekcje, a także bóle kości, krwotoki i wybroczyny. Zdarza się, że u pacjentów z ostrą białaczką dochodzi do powiększenia śledziony, przerostu dziąseł lub, gdy nacieki białaczki są w skórze, wysypki.
Zupełnie inaczej wygląda przebieg białaczki o charakterze przewlekłym. Bardzo często u pacjentów z przewlekłą białaczką nie występują żadne objawy. Pacjent może chorować na białaczkę nawet przez kilka lat nie zdając sobie z tego sprawy. Z tego względu często zdarza się, że choroba wykrywana jest przez przypadek, np. podczas rutynowych badań morfologii krwi obwodowej. Gdy wyniki są niepokojące, wówczas zleca się badania specjalistyczne, takie jak np. biopsję szpiku. Więcej informacji o objawach i przebiegu białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/
Białaczka szpikowa i limfatyczna – rodzaje białaczek
Istnieje wiele rodzajów białaczek. Najczęściej dzieli się je na ostrą białaczkę szpikową, ostrą białaczkę limfoblastyczną, przewlekłą białaczkę szpikową i przewlekłą białaczkę limfocytową. To jednak najprostszy podział, który nie uwzględnia szeregu innych rodzajów tej choroby. Obok powyższych można wyróżnić również m.in. przewlekłą białaczkę eozynofilową, przewlekłą białaczkę neutrofilową, mielomonocytową, limfocytową B-komórkową czy włochatokomórkową i prolimfocytową.