Nowy Windows 10 – aktualizacja

Znany potentat informatyczny Microsoft wydał nowa aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 10. Według danych z firmy  aktualizacja zawiera ulepszenia wielu różnych elementów nowego systemu Windows 10.

Windows 10 – WiFi Sense

Najciekawszą, ale zarazem wzbudzającą spore kontrowersje jest opcja  Wi-Fi Sense. Ta popularna aktualizacja  systemu Windows 10 oraz wersji ósmej i mobilnej w Lumii  ułatwia dostęp do sieci Wi-Fi między poszczególnymi użytkownikami.

Mechanizm jest wyjątkowo prosty. Wyobraźmy sobie sytuację, że odwiedza nas ktoś ze swoim sprzętem – jest to telefon albo laptop. Nasz gość chce skorzystać z naszego dostępu do Internetu. Normalnie podalibyśmy mu hasło, ale  działanie opcji  Wi-Fi Sense jest znacznie prostsze i działa szybciej. Gdy gość chce się podłączyć do sieci, wtedy automatycznie system operacyjny podaje konkretne hasło. Jest to hasło zapisane w chmurze, pobrane wcześniej przez nas. Po tym nasze urządzenie łączy się automatycznie i „inteligentnie”.

Nasz gość nie musi podawać hasła i nie może nawet go zobaczyć. Lista znajomych jest automatycznie pobierana z naszych serwisów komunikacyjnych: Facebooka, Skype, Outlooka. Naturalnie ta funkcjonalność działa w obie strony. Zasadza działania i wymóg jest jeden: każdy musi mieć ten sam system, Windows 10.

Oczywiście włączona musi być funkcja Wi-Fi Sense. Pomimo, iż specjaliści od bezpieczeństwa w sieci zastanawiali się jaki będzie miało to wpływ na bezpieczeństwo, okazuje się, że opcja nie jest wcale diabelska. Na szczęście funkcja pozwala jedynie na dostęp do Internetu, a nie do całej naszej sieci lokalnej. Co ważne dane naszej sieci, do której ktoś ma dostęp za pomocą Wi-Fi Sense, nie mogą być udostępnione. Każdy nieprzekonany może funkcję wyłączyć w ustawieniach systemu Windows 10.

Oczywiście nowy system wzbogacony jest o nowy przejrzysty i intuicyjny interfejs. Bardzo fajnie wygląda nowe Menu Start. Ulepszono także aspekty  wizualne tak, by były zgodne z całym systemem i jego filozofią. Rozwijane elementy intuicyjne menu tzw. hamburger menu, a najechanie kursorem na zespół aplikacji podświetla również inne aplikacje, a nie tylko samą nazwę grupy. Inne, nowe są też rozmiary aktywnych elementów.

Teraz są one mniejsze, co wygląda wyraźnie lepiej, ale też może zastanawiać  czy będą one nadal łatwo dostępne za pomocą interfejsu dotykowego. Warto pamiętać, że system Windows 10 jest wciąż systemem w trakcie tworzenia.

System można aktualizować za darmo do końca roku pod adresem:

http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/windows-10-upgrade

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *