Namiot, ciekawy pomysł na wakacje

Namiot jest idealnym wyborem jeżeli myślimy o tanim wypoczynku. Kryteria cenowa nie są jedynymi, które przekonują do tego pomysłu. Nocleg tego typu może być wspaniałą przygodą i szansą na oderwanie się do komfortowej, ale nudnej codzienności.

Jaki namiot kupić?

Zakup namiotu wydaje się sprawą prostą, ale trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań. Dokąd jadę? Na ile? Z kim/z iloma osobami? Jakiej pogody mogę się spodziewać? Czy planuję kolejne wyprawy w takim stylu?
Jeżeli wybieramy się w 2-4 osoby, na terenie Polski latem, to możemy wybrać standardowy namiot typu Igloo czwórka. Jeżeli nie stać nas na markowy Campus czy The North Face to w supermarketach sportowych typu Decathlon dostaniemy tanie i solidne produkty. Większość obecnie polecanych namiotów ma proste schematy rozłożenia, dzięki którym postawienie namiotu to kwestia kilku minut, co jest niezwykle ważne w przypadku nagłego deszczu, o jaki w Polsce latem nietrudno.

Wyposażenie namiotu

Niezbędnym wyposażeniem do namiotu jest posłanie. W zupełności powinna wystarczyć karimata, ale wygodni mogą użyć dmuchanych materacy. To też jest zależne od tego czy mamy miejsce na takie dodatki, gdyż karimata jest znacznie lżejsza od materaca. Jeśli podróżujemy samochodem ten problem nas nie dotyczy. Poza legowiskiem warto pamiętać, aby zabrać ze sobą latarkę, sznurek na ewentualne pranie i kuchenkę gazową, jeśli wybieramy dzikie miejsce.

Przed rozbiciem namiotu warto obejrzeć ziemię, na której planujemy się rozłożyć. Sprawdźmy czy przypadkiem nie rozbijamy się przy mrowisku czy lęgowisku termitów. Jeżeli stawiamy nasz „domek” w wysokiej trawie, koniecznie upewnijmy się czy nie ma w niej żmij, wężów czy kretowisk.  Rozbijanie się tuż przy rzece i jeziorze może grozić tym, że w przypadku ulewy może nas solidnie podmyć.
Szykując ognisko przy naszym obozowisku należy przygotować krąg z kamieni. Bezpośrednie rozpalanie na ziemi może grozić szybkim i trudnym do opanowania rozprzestrzenianiem się ognia.
W przypadku wysuszonych przez letnie słońce traw o pożar bardzo łatwo.

Jeżeli już jesteśmy mentalnie i fizycznie przygotowani na obozowe wakacje, pozostaje nam tylko wybrać miejsce. Pola namiotowe są wszędzie: w górach, nad jeziorami, nad morzem. Ceny pól namiotowych bywają bardzo różne, zależą od popularności miejsca i oferowanych usług. Zdarzają się pola o spartańskich warunkach, gdzie płacimy tylko za miejsce, bywają też takie oferujące prysznice, wynajem sprzętu do sportów wodnych czy górskich, wyposażone w lokale gastronomiczne, dostęp do prądu, a nawet Internetu. Przy takich „bogatych” polach znajdują się najczęściej również inne propozycje noclegowe: domki i przyczepy kempingowe. To tak w przypadku gdyby namiot okazał się jednak zbyt niekomfortowy. Jeśli chcemy noclegu „na dziko” musimy być przygotowani na różne niebezpieczeństwa, począwszy od dzikich zwierząt i chuliganów, po trudne warunki: brak dostępu do wody, jedzenia itp. W Polsce nocowanie na dziko nie jest zabronione, ale trzeba pamiętać o zachowaniu kultury i szacunku do natury.

image sources

  • namiot: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *