Kręgle, czyli zabawy z kulą

Kręgle (czy z angielskiego bowling) to najbardziej towarzyska gra na świecie. Gramy, popijamy do tego piwo, śmiejemy się – jednym słowem dobrze się bawimy. Kręgielni w polskich miastach i miasteczkach jest coraz więcej. Warto spróbować!

Kręgle to stara i szacowna gra. Powstała w Wielkiej Brytanii i do dziś największą popularnością cieszy się w krajach anglosaskich, szczególnie w Zjednoczonym Królestwie, USA, Australii i Nowej Zelandii.  Spore zainteresowanie kręglami jest również w Niemczech i krajach Skandynawii. Dobrze grają także Holendrzy, Belgowie i Kanadyjczycy, a w Polsce ten sport staje się coraz popularniejszy. Nazwa Bowling to wersja amerykańska, bo dziś w klubach USA gra się najchętniej.

Kręgle to gra dla grona przyjaciół, która może cieszyć i nawet rozwijać niektóre mięśnie, choć nie wymaga treningu i sprawności. Sama gra w kręgle jest rzeczywiście intuicyjna. Bowling polega na toczeniu kuli po torze i strącaniu kręgli.  Samo strącenie kręgli nie jest bardzo trudne, choć na początku mogą nam się zdarzyć rzuty po jednym dwóch strąceniach.

Same zasady gry banale. To wielka zaleta. Zadaniem zawodnika jest rzut (pchnięcie) kulą i strącenie wszystkich 10 kręgli. Sam mecz liczy 10 rund i każda runda przewiduje 2 rzuty. Wyjątkiem jest ostatnia, 10 runda, gdzie mogą być trzy rzuty. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda punktacja.

PUNKTACJA

OPEN FRAME – jeśli nie strąciłeś wszystkich kręgli to liczą się tylko te, które zostały strącone.

STRIKE – jeśli udało się strącić wszystkie kręgle za pierwszym razem to nie rzucasz ponownie. Dostajesz 10 punktów plus suma kręgli strąconych przy dwóch kolejnych rzutach.

SPARE – jeśli strąciłeś wszystkie kręgle w drugim rzucie to masz 10 punktów plus liczbę kręgli strąconą w następnym rzucie.

MISS – to wtedy gdy nie strąciłeś żadnego kręgla. Nie otrzymujesz punktów.

SPLIT – to wtedy gdy udało strącić kręgle w pierwszym rzucie w taki sposób, że prawie niemożliwe będzie zbicie pozostałych przy kolejnym rzucie.

FAUL – to wtedy gdy przekraczamy linię spalonego (faulu), wtedy nie należy nam się żaden punkt.

Wiemy jaka jest punktacja, jakie są zasady gry, ale jak grać?  Naszą kulę chwytamy wsuwając dwa środkowe palce i kciuk w 3 otwory.  Wsuwamy palce aż po drugą kostkę, kciuk wsuwamy cały. Reszta palców swobodnie leży na kuli. Robimy zamach całą ręką do tyłu i puszczamy kulę by ta z prędkością toczyła się stronę kręgli.

Do gry niezbędne są specjalne buty. Takie obuwie z odpowiedniego tworzywa umożliwia zrobienie odpowiedniego poślizgu przed rzutem kulą. Takie ciekawe obuwie zakłada się wyłącznie przy grze.

Nie pozostaje nic innego jak zabrać przyjaciół i ruszyć do klubu na grę!

 

image sources

  • kręgle: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *