fbpx

Jak przygotować samochód do przeglądu?

Badanie techniczne pojazdu jest w Polsce obowiązkowe. Warto oddać samochód do stacji diagnostycznej nie tylko z przymusu, ale też dla siebie. Może się okazać, że diagnosta znajdzie usterkę, która zagraża prawidłowemu prowadzeniu samochodu. Sami moglibyśmy jej nie odkryć, a to z kolei mogłoby doprowadzić nawet do wypadku.

Kierowcy starszych samochodów zwykle obawiają się właśnie tego, że osoba sprawdzająca stan techniczny coś znajdzie i nie dostaniemy pieczątki w dowodzie rejestracyjnym uprawniającej do poruszania się po drogach. Jak przygotować auto do przeglądu, aby go przeszło bez problemu?

Okresowe badanie techniczne – co jaki czas trzeba je robić?

Nie każdy samochód musi przechodzić przegląd co roku. Wszystko zależy od wieku samochodu.

Modele kupione prosto z salonu dopiero po 3 latach muszą przejść pierwszą kontrolę, kolejną przechodzą po upływie następnych 2 lat, a więc w sumie po 5. roku od zakupu. Dopiero później trzeba robić przegląd techniczny samochodu co roku.

Z kolei samochody zarejestrowane jako zabytkowe są zwolnione z takich badań.

Co sprawdza diagnosta podczas przeglądu?

Co do zasady przegląd pojazdu obejmuje sprawdzenie dokumentów i ich zgodności ze stanem faktycznym. Zwłaszcza jeśli dopiero co kupiliśmy samochód lub jest to auto z zagranicy, możemy spodziewać się bardzo rzetelnej kontroli.

Kolejnym sprawdzanym elementem jest ogumienie. Opony muszą mieć minimalną głębokość bieżnika na poziomie 1,6 mm. Jeśli jest cieńszy lub opony są nierówno zużyte, kontroli nie przejdziemy z pozytywnym wynikiem.

Zawsze sprawdzane jest też oświetlenie. Zbyt mocne światła, zbyt słabe żarówki czy kolor niedopuszczony przez prawo to powody otrzymania negatywnego wyniku badania. Jednak przy okazji po badaniu technicznym można też poprosić o ustawienie zbieżności, jeśli jest to konieczne.

Bardzo istotny jest stan hamulców. Sprawdzany jest hamulec podstawowy i pomocniczy. Oba muszą działać skutecznie i równomiernie. Nie mogą mieć żadnych luzów czy też słabszej niż przewidziana siły hamowania. Również układ kierowniczy jest szczegółowo sprawdzany.

Tutaj też kontrolowana jest zbieżność kół oraz stan techniczny wahaczy, amortyzatorów i drążków kierowniczych. Niestety na naszych drogach te elementy zużywają się najszybciej, więc jeśli chcemy przejść przegląd techniczny, warto wcześniej dowiedzieć się, jaki jest stan tych elementów i ewentualnie zdecydować się na ich wymianę.

Jednakże na tym nie koniec badania! Diagnosta sprawdza jeszcze podwozie i zawieszenie, a także stan techniczny i ogólny wygląd zewnętrzny. Niedozwolone są tymczasowe rozwiązania naprawcze jak spawanie czy zgrzewanie.

Już na koniec sprawdzane są instalacja elektryczna oraz choćby tłumik i spaliny wypuszczane przez auto.

Jak się przygotować do przeglądu?

Przede wszystkim, jeśli wiemy, że w aucie mamy jakąś usterkę, która wymaga naprawy, koniecznie trzeba się nią zająć przez wizytą na obowiązkowym przeglądzie.

Jeśli jeździmy na zużytych oponach, dobrze jest kupić nowe, choćby używane. Bez trudu można kupić opony używane przez kogoś przez 1–2 sezony w cenie kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Oprócz wyeliminowania usterek warto zadbać też o wygląd samochodu. Choć nie powinno mieć to znaczenia dla diagnosty, to powinniśmy samochód umyć z zewnątrz i wyczyścić w środku, aby było widać, że o swój pojazd dbamy.

image sources

  • jak-przygotowac-samochod-do-przegladu-70912: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *