Medytacja nie jest aż tak trudna i skomplikowana, jak się często uważa. Żeby skutecznie medytować i czerpać z medytacji satysfakcję oraz korzyści, nie trzeba wcale powtarzać rozbudowanych mantr i godzinami siedzieć bez ruchu. Medytacja dla początkujących polega przede wszystkim na opanowaniu techniki pozbywania się natrętnych, budzących niepokój myśli, na oczyszczaniu umysłu. Jest to więc coś w rodzaju higieny psychiki. Warto ją stosować codziennie, zwłaszcza że wydarzenia, o których informują obecnie media, mogą wzbudzać w nas nie lada stres i obawy.
Jak medytować, żeby zmniejszyć stres?
Stres jest nieodłączną częścią życia. Nie mamy wpływu na to, co dzieje się na świecie, a w każdym razie nasz wpływ jest mniejszy, niż byśmy chcieli. Nie można wszystkiego przewidzieć i kontrolować. To rodzi w wielu z nas obawy o przyszłość, o los własny i najbliższych. Dręczące myśli i nierozwiązane problemy generują stres i frustrację, a te mogą przyczynić się nie tylko do złego samopoczucia, ale i pogorszyć stan zdrowia.
Medytacja dla początkujących to przede wszystkim sposób na zmniejszenie stresu. Jak medytować, by osiągnąć ten cel? Agnieszka Maciąg radzi na przykład, by nie starać się na siłę powstrzymywać myśli. To się nie uda. Lepiej jest pozwolić im swobodnie płynąć. Myśli przychodzą i odchodzą, nie zatrzymujmy ich. Kiedy spojrzymy na własne myśli z dystansu i pozwolimy im odejść, poczujemy się lżej, lepiej. Nasz umysł będzie wolny od dręczących obaw, a po medytacji wiele problemów wyda się nam nie aż tak strasznych i niemożliwych do rozwiązania.
Medytacja dla początkujących – jak wybrać miejsce do medytacji?
Medytacja dla początkujących wymaga cichego, spokojnego miejsca. Możemy medytować w domu, samodzielnie, w grupie albo na łonie natury. Ważny jest nastrój i brak rozpraszających bodźców. Do medytacji pomocna będzie spokojna muzyka, ale można też medytować w ciszy.
Agnieszka Maciąg podpowiada też, że medytacja dla początkujących może odbywać się w ruchu, na przykład podczas spaceru. To dobry pomysł dla tych, którzy nie lubią długo siedzieć w jednym miejscu.
Ile czasu medytować?
Jak medytować, żeby czas się nie dłużył? Najprostsza odpowiedź jest taka: na początku medytujemy krótko – kilka minut dziennie. Kiedy osiągniemy wprawę, czas przeznaczony na medytację będzie można stopniowo wydłużać. Pamiętajmy: nic na siłę!
Medytacja ma być sposobem na relaks i wyciszenie, a nie przykrym obowiązkiem. Najlepiej jest medytować wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Nie jest to jednak reguła i na medytację możemy wybrać dowolną porę. Medytacja dla początkujących ma być komfortowa dla nas, nie musimy zatem stosować się do żadnych ustalonych w danej tradycji technik.