fbpx

Czym jest i do czego można wykorzystać płytkę Arduino

Arduino to miniaturowy komputer z pamięcią zaledwie 32Kb, mimo tego wystarczy do stworzenia najróżniejszych nietuzinkowych projektów. Płytka Arduino prócz pamięci RAM posiada pamięć EEPROM o pojemności 1Kb, co umożliwia przechowywanie danych np. z prowadzonych pomiarów. Różnica jest taka, że pamięć RAM jest ulotna, a pamięć EEPROM trwała.

Zasilanie tego minikomputera jest proste, na początek wystarczy go podłączyć za pomocą złącza USB do komputera.

Każdy majsterkowicz znajdzie idealną płytkę dla siebie, są dostępne w najróżniejszych rozmiarach od wersji micro z kilkoma wyjściami poprzez wersję nano, w pełni funkcjonalną, zminiaturyzowaną wersją bazowej płytki UNO, po wersję mega. Znajdziemy również różne kształty oraz różne formy rozbudowania od najprostszych po rozbudowane układy sterowania dla robotów.

Do wyboru mamy sprzęt oryginalny wymyślony i budowany przez Włochów po różnego rodzaju klony bardziej lub mniej zbliżone do oryginału. To wszystko przez to, że jest to system open source i każdy może na jego podstawie tworzyć swoje projekty.

Dla kogo jest Arduino?

Arduino jest dla każdego majsterkowicza, który lubi trochę pogrzebać w sieci i ma chęć nauczenia się czegoś nowego. Żeby zacząć się bawić tym urządzeniem nie trzeba nic umieć. Wszystko jest w sieci. Fanów tego systemu znajdziemy na całym świecie. Jedni budują urządzenie pomiarowe, inni urządzenia sterujące inteligentnym domem a jeszcze inni roboty jeżdżące, chodzące czy latające. Z tego co oglądałem w sieci to można by nawet skonstruować telefon komórkowy z wyświetlaczem LED i ze wszystkimi bajerami jakie posiadają współczesne smartfony.

Czy trzeba się znać na elektronice?

Moim zdaniem nie trzeba. Na rynku jest dużo gotowych elementów, które można ze sobą połączyć wgrać oprogramowanie i gotowe. Mamy coś co z pewnością będzie działało.  Pierwszym projektem od którego się zaczyna to jest włączenie i wyłączenie diody znajdującej się na płytce Arduino. Jest ona podpięta do PINu 13. Samo uruchomienie diody daje początkującemu dużo radości. Można zmienić częstotliwość migania jak i nadać wiadomość w kodzie morsa. Ten pierwszy projekt wprowadzi nas w język programowania oraz w strukturę programowania. Z czasem apetyt rośnie a projekty stają się coraz bardziej skomplikowane.

Minimalną wiedzę jaką trzeba z pewnością mieć to co, gdzie i jak można podłączyć, żeby nie pomylić zasilania z uziemieniem i napięcia 3,3v z 5,0v. Potem wszystko idzie gładko.

Ja zacząłem od diody LED dzisiaj buduję stację pomiaru jakości powietrza, która ma mierzyć zanieczyszczenie powietrza pyłem PM2,5, wilgotność, temperaturę, CO2, oraz ciśnienie. Prace i testy trwają. Jak będzie gotowy z pewnością opiszę tutaj ten projekt.

Czy trzeba się znać na programowaniu w języku C i C++?

Mnie wystarczyła wiedza o programowaniu w Basic i tworzeniu stron w HTML. Po zakupie Arduino naukę zaczyna się od najprostszych rzeczy jak włączenie i wyłączenie LED wbudowanej w samej płycie Arduino. Z czasem umiejętności się rozwijają. Może nie osiągnę takich zdolności jakie mają profesjonalni programiści ale jakoś sobie radzę.

Sieć jest dobrym źródłem wiedzy zarówno przy nauce programowania, tworzeniu ciekawych projektów oraz w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Znajdziemy mnóstwo stron poświęconych tej tematyce, na youtube są niezliczone projekty no i oczywiście fora, które z pewnością odpowiedzą na każde nurtujące nas pytanie.

image sources

  • arduino: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *