fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEBiałaczka – poznaj jej przebieg i główne objawy

Białaczka – poznaj jej przebieg i główne objawy

-

Białaczka, inaczej nazywana leukemią, to rak krwi, który może dawać różne symptomy i mieć różny przebieg. Jakie są objawy białaczki i jakie są jej rodzaje?

Białaczka to nowotwór krwi, który powstaje w wyniku patologicznego, klonalnego rozrostu komórek układu krwiotwórczego. Komórki o różnym stopniu dojrzałości w szpiku kostnym (a także w węzłach chłonnych, narządach takich jak wątroba czy śledziona, a w późniejszym okresie także w innych tkankach) powodują zaburzenia ilościowe i jakościowe we krwi obwodowej.

Rodzaje białaczek

Istnieje wiele rodzajów białaczek. Najczęstsza klasyfikacja rozróżnia białaczki ze względu na przebieg oraz linię pochodzenia. W związku z tym najczęściej wyróżnia się białaczki ostre i przewlekłe, a także szpikowe i limfatyczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowotwory krwi można także dzielić na podstawie linii komórkowych, cech morfologicznych, genetycznych i immunofenotypowych.

Tradycyjnie wyróżniamy najczęściej ostrą białaczkę szpikową (AML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę szpikową (CML) i przewlekłą białaczkę limfatyczną (CLL).

Odmian i rodzajów białaczek jest jednak znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć m.in. o   ostrej białaczce limfoblastycznej, przewlekłej białaczce eozynofilowej, przewlekłej białaczce neutrofilowej, mielomonocytowej, przewlekłej białaczce limfocytowej B-komórkowej, białaczce włochatokomórkowej czy ostrej erytroleukemii. Więcej o rodzajach białaczek przeczytasz na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Objawy białaczki

Także objawy białaczki bywają bardzo różne i są przede wszystkim uzależnione od przebiegu choroby. Białaczki ostre mają przebieg gwałtowny i agresywny. Z kolei białaczki o charakterze przewlekłym mogą przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo i nie dawać symptomów nawet przez kilka lat! Zdarza się więc, że są one wykrywane przez przypadek – np. podczas rutynowego badania morfologii krwi obwodowej.

Głównymi objawami białaczki są przede wszystkim osłabienie, gorączka lub stany podgorączkowe o nieznanej przyczynie, a także bóle kości i stawów. Objawy te są, jak widać, charakterystyczne dla innych, często niegroźnych chorób takich jak np. grypa czy przeziębienie. Niektórzy pacjenci bagatelizują tego rodzaju objawy tłumacząc je sobie np. przemęczeniem.

Innymi objawami białaczki są m.in. niedokrwistość, obniżenie odporności, objawy skazy krwotocznej takie jak np. krwawienia z nosa czy dziąseł czy przewodu pokarmowego, zawroty głowy, a także bladość skóry i błon śluzowych oraz duszność wysiłkowa.

Chory może być też bardziej podatny na zakażenia zwłaszcza w obrębie jamy ustnej. Mogą to być np. afty, bolesne owrzodzenia, opryszczki, ale także ropnie czy anginy.

- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...