Białaczka, inaczej nazywana leukemią, to rak krwi, który może dawać różne symptomy i mieć różny przebieg. Jakie są objawy białaczki i jakie są jej rodzaje?
Białaczka to nowotwór krwi, który powstaje w wyniku patologicznego, klonalnego rozrostu komórek układu krwiotwórczego. Komórki o różnym stopniu dojrzałości w szpiku kostnym (a także w węzłach chłonnych, narządach takich jak wątroba czy śledziona, a w późniejszym okresie także w innych tkankach) powodują zaburzenia ilościowe i jakościowe we krwi obwodowej.
Rodzaje białaczek
Istnieje wiele rodzajów białaczek. Najczęstsza klasyfikacja rozróżnia białaczki ze względu na przebieg oraz linię pochodzenia. W związku z tym najczęściej wyróżnia się białaczki ostre i przewlekłe, a także szpikowe i limfatyczne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowotwory krwi można także dzielić na podstawie linii komórkowych, cech morfologicznych, genetycznych i immunofenotypowych.
Tradycyjnie wyróżniamy najczęściej ostrą białaczkę szpikową (AML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę szpikową (CML) i przewlekłą białaczkę limfatyczną (CLL).
Odmian i rodzajów białaczek jest jednak znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć m.in. o ostrej białaczce limfoblastycznej, przewlekłej białaczce eozynofilowej, przewlekłej białaczce neutrofilowej, mielomonocytowej, przewlekłej białaczce limfocytowej B-komórkowej, białaczce włochatokomórkowej czy ostrej erytroleukemii. Więcej o rodzajach białaczek przeczytasz na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.
Objawy białaczki
Także objawy białaczki bywają bardzo różne i są przede wszystkim uzależnione od przebiegu choroby. Białaczki ostre mają przebieg gwałtowny i agresywny. Z kolei białaczki o charakterze przewlekłym mogą przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo i nie dawać symptomów nawet przez kilka lat! Zdarza się więc, że są one wykrywane przez przypadek – np. podczas rutynowego badania morfologii krwi obwodowej.
Głównymi objawami białaczki są przede wszystkim osłabienie, gorączka lub stany podgorączkowe o nieznanej przyczynie, a także bóle kości i stawów. Objawy te są, jak widać, charakterystyczne dla innych, często niegroźnych chorób takich jak np. grypa czy przeziębienie. Niektórzy pacjenci bagatelizują tego rodzaju objawy tłumacząc je sobie np. przemęczeniem.
Innymi objawami białaczki są m.in. niedokrwistość, obniżenie odporności, objawy skazy krwotocznej takie jak np. krwawienia z nosa czy dziąseł czy przewodu pokarmowego, zawroty głowy, a także bladość skóry i błon śluzowych oraz duszność wysiłkowa.
Chory może być też bardziej podatny na zakażenia zwłaszcza w obrębie jamy ustnej. Mogą to być np. afty, bolesne owrzodzenia, opryszczki, ale także ropnie czy anginy.