Zima, pięć zabaw na śniegu z dzieckiem

Okres zimowy to doskonały moment, aby można było poharcować z dzieckiem na świeżym powietrzu. Przebywanie na mrozie pozwoli mu się zahartować, wzmocnić odporność i co najważniejsze umocni więź rodzica i jego latorośli. Zima nie musi oznaczać zamykania się w czterech ścianach własnego mieszkania. Dziecko potrzebuje ruchu, a zabawy na śniegu świetnie wzmocnią jego organizm i dostarczą wspaniałej rozrywki.

Śnieg – lepienie bałwana

Zima, to okres kiedy na ziemię spada biały puch. Śnieg od razu sprawia, że dziecko chce ulepić z niego bałwana. Może to zrobić samemu lub z innymi. W tym drugim przypadku można rywalizować, kto ulepi najbardziej wymyślnego lub największego. Można też ulepić jakiegoś bajkowego stwora albo jakiegoś zwierzaka. Liczy się inwencja twórcza.

Igloo

Chyba każde dziecko marzy o wybudowaniu własnego domku. Latem wykorzystuje do tego gałęzie, drewniane bele i słomę. Natomiast zima, to odpowiednia pora do wybudowania prawdziwego mieszkania Eskimosa. Oczywiście śnieg musi mieć odpowiednią konsystencję i dobrze się lepić. Potem można do takiego ,,mieszkania” zaprosić kolegów z podwórka.

Zjeżdżanie na sankach

Zima często jest bardzo wyczekiwana, bo wreszcie można poszusować z górki na sankach. Na pewno twoje dziecko lubi takie zabawy. Można pościgach się z kolegami lub też ustanowić nowy rekord zjazdu na stoku.

Szukanie tropów

Kiedy zabieramy nasze dziecko na wyprawę do lasu, to warto pobawić się z nim w tropiciela. Zima sprzyja temu, bo przecież na śniegu zostaje mnóstwo śladów. Możemy wytropić jakieś zwierzę, policzyć ile osób przechodziło daną drogą lub też czy przejeżdżał tędy jakiś pojazd. Zabawa w tropicieli może być naprawdę wciągającą rozrywką.

Bitwa na śnieżki

Harce na śniegu są najciekawsze, gdy dziecko ma możliwość bawić się razem z rówieśnikami. Można podzielić się na dwie grupy, wybudować śnieżne fortyfikacje i urządzić bitwę na śnieżki. Kto zostanie trafiony ten odpada. Oczywiście nie chodzi o to, aby rzucać mocno, ale by wykazać się celnością. Zima to wspaniała pora na takie zabawy.

 

Autor: Jarosław Cieśla  

Źródło zdjęcia

  • dziecko zabawy: pixabay.com