Co zainstalować na urządzeniach mobilnych z android’em?

W Polsce użytkownicy urządzeń mobilnych korzystają głównie z 3 systemów operacyjnych, Android ok 77% (udział powoli rośnie), iOS ok 18% (udział systematycznie powoli spada) oraz Windows Phone ok 5% (wygląda dość stabilnie)*.

Ja jak większość korzystam z Androida. Android jest otwartym systemem, programy są tworzone w formie niekontrolowanej co stanowi dość poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa prywatnych danych, zdjęć, filmów. Moim zdaniem jest to największy minus tego systemu. Niektóre aplikacje informują nas przy instalacji, że korzystają ze wszystkiego co mamy w telefonie a jedyną funkcję jaką oferują to podanie np. wysokości, temperatury czy włączenie ledu. iOS pod tym względem wygląda dużo lepiej wszystkie programy są sprawdzane. Nie ma w ich sklepie 10 takich samych programów. Programy są bezpieczne dla urządzenia jak i dla użytkownika. Wadą jest to że wszystkie darmowe programy na Androidzie są płatne na iOS dodatkowo urządzenia nie są tanie. Nie ustosunkuję się co do Windows Phone gdyż nie znam nikogo kto by go miał i nigdy go nie miałem w rękach.

Używam system Android od kilkunastu lat, instalowałem już nie jedno a wszystko kończy się nieustanną walką o wolne miejsce na telefonie. Aplikacje Androida mają niesamowitą cechę zapychania pamięci telefomu. Ciągle się z czymś, kimś komunikują, ciągle się aktualizują, ciągle przesyłają dane, uruchamiają się kiedy chcą. Jest to mocno denerwujące, gdyż te wszystkie dziwne procesy zużywają szybko baterię. Z tym można sobie trochę poradzić.

Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek mieć potrzebę szybkiego zadzwonienia chociażby na nr alarmowy 112 a tu telefon odmawia posłuszeństwa, po prostu się zawiesił. Taki jest właśnie Android.

Moje doświadczenie z tym systemem jest doświadczeniem normalnego, przeciętnego użytkownika urządzeń mobilnych, nie jestem cyborgiem, po prostu korzystam na co dzień z tych urządzeń. Jak każdy uwielbiam instalować, odinstalować i testować różne programy. Moja komórka zawsze żyje przepełniona, pamięci w telefonie zawsze za mało, nie wszystko da się przenieść na kartę pamięci.

Co warto zainstalować na urządzeniu mobilnym z android’em?

CM SECURITY

Pierwszym programem jaki bym zainstalował po uruchomieniu i skonfigurowaniu urządzenia to byłby program Antywirusowy. W sklepie Google Play jest dość spory wybór. Ja wybrałem CM SECURITY, jest on darmowy, szybki i myślę że skuteczny. Oceniło go ponad 18 mln użytkowników dających mu ocenę 4,7 pkt. W rankingu AV-TEST został oceniony jako Nr 1. Program cechuje najlepszy silnik antywirusowy oparty na doświadczeniu ponad 200 mln użytkowników.

CM LOOCKER

Następnym programem z tej samej serii jest CM LOCKER, umożliwia on ustawienie blokady telefonu innej niż tej dostarczanej przez androida. Można dodatkowo założyć blokadę na wybrane aplikacje, co jest bardzo przydatne gdy z telefonu korzystają osoby trzecie takie jak np. dzieci. Dodatkowo jeżeli zgubimy lub zapomnimy telefon to możemy go w prosty sposób znaleźć korzystając z facebooka. Jeżeli stwierdzimy że nasz sprzęt został skradziony to możemy go zablokować lub uruchomić alarm.

CM WEATHER

Uzupełnieniem powyższych zabezpieczeń jest program CM Weather, frajna aplikacja, która pokazuje dość sporo danych pogodowych, które ułatwią nam wyjście z domu. Program ten jest aktywny na tablicy blokującej telefon, więc możemy zawsze sprawdzić pogodę nim odblokujemy telefon, otwiera się z prawego brzegu ekranu.

APPMGR III

Kolejnym programem jaki warto zainstalować to AppMgr III, darmowa wersja wystarcza na podstawowe zarządzanie programami i przenoszeniem ich między urządzeniem a kartą pamięci. Jeżeli w ustawieniach telefonu nadamy temu programowi odpowiednie uprawnienia to aplikacja będzie nas informowała automatycznie o tym, że po instalacji nowego programu możemy go od razu przenieść na kartę pamięci.

CCLEANER i CLEANER MASTER

Przydatne są również takie programy, które pomogą nam trochę pozamiatać w naszym urządzeniu, uwalniając trochę pamięci. Tu bym mógł polecić 2 programy CCleaner oraz Cleaner Master, sam program antywirusowy potrafi uwolnić trochę pamięci. Nie wiadomo czemu każdy program czyści jakiś fragment zaśmieconej pamięci.

Po zainstalowaniu powyższych podstaw możemy zacząć instalować kolejne bardziej lub mniej przydatne aplikacje. Od czasu do czasu warto przejrzeć te kilkadziesiąt aplikacji jakie zainstalowaliśmy i zrobić sobie rachunek sumienia czy je używamy czy nie. Te co nie używamy to warto usunąć i zrobić w ten sposób trochę miejsca na nowe programy.

*Ranking Gemius.pl

Źródło zdjęcia

  • android: pixabay.com