Jak zachęcić nasze dziecko do sportu?

Bardzo dużo czasu dzieci spędzają w wirtualnym świecie. Grają w gry na komputerze, a także robią to samo korzystając ze swoich telefonów komórkowych. Poświęcają też czas na pisanie postów na portalach społecznościowych i śledzenie aktywności innych. Czerpią też z negatywnych wzorców odżywiając się niezdrowo i prowadząc niehigieniczny tryb życia. Co zatem zrobić, aby zachęcić dziecko do uprawiania sportu.

Czym skorupka za młodu…

Mówi się, że przykład zawsze idzie z góry, a to w przypadku dziecka oznacza osoby dorosłe, czyli w prostej linii ich rodziców. Jeśli chcemy, by nasza latorośl była aktywna ruchowo, to najlepiej jest zachęcić ją własną osobą. Po prostu dobrze jest samemu uprawiać jakiś sport. Niech dziecko widzi ile radości to sprawia, a także jakie przynosi efekty. Zacznij więc biegać, jeździć, pływać, grać w piłkę. Niech dziecko zobaczy, że ty też ćwiczysz i sprawia ci to przyjemność.

Kibicowanie

Często tak jest, że jeśli oglądamy zmagania innych, to od razu chcielibyśmy też wziąć w nich udział. Można też być kibicem jakiejś drużyny lub po prostu danej dyscypliny sportowej. Najlepiej oczywiście oglądać jakieś zawody, czy mecze na żywo. Zabierz dziecko na stadion lekkoatletyczny, gdy akurat rozgrywane są wyścigi, pójdź z nim na mecz piłkarski, siatkarski lub zawody pływackie. Niech na żywo zobaczy ile radości daje sport.

Zaproponuj aktywność fizyczną

Jeśli w twojej miejscowości znajdują się kluby lub zrzeszenia sportowe, to zaproponuj swojemu dziecku, że możecie razem pójść zobaczyć trening uprawianej tam dyscypliny. Nie musi do niej przekonać się od razu, jednak widząc na zajęciach swoich kolegów ze szkoły lub podwórka może zechce samemu spróbować. Kto wie, czy nagle nie okaże się, że właśnie twoje dziecko odkryło w sobie talent i znalazło sport, który chce uprawiać. Może nie raz i nie dwa zmieni klub i dyscyplinę, ale warto próbować. Aktywne dziecko ma dużo  energii, łatwiej znajduje się w społeczeństwie i lepiej radzi sobie z różnymi problemami życiowymi.

 

Autor: Jarosław Cieśla

Źródło zdjęcia

  • dziecko sport: pixabay.com