Bezpieczeństwo w androidzie na urządzeniach mobilnych

Dla tych którzy używają telefonów lub tabletów to bezpieczeństwo w Androidzie powinno być najważniejsze. Wiele jednostek tworzy różnego rodzaju oprogramowanie w bardziej lub mniej uczciwy sposób, na nieszczęście nikt tego nie kontroluje tak jak to czyni Apple. W Androidzie użytkownicy systemu muszą sobie radzić sami, no prawie sami, czasem znajdzie się jakiś program który może nam pomóc.

Niestety nie jestem specjalistą od oprogramowania, korzystam z Androida jak każdy inny i uczę się na własnych błędach. Jakiś czas temu wpadł mi na telefon program CM Security, jest to darmowy antywirus, który zaskoczył mnie swoją prostotą i funkcjonalnością.

 Według AV-TEST, który jest ponoć niezależnym instytutem zabezpieczeń antywirusowych program CM Security został oceniony jako najlepszy ze względu na 100% wykrywalność wirusów. Tworząc ten antywirus skorzystano z 16 letniego doświadczenia zebranego z ponad 200 mln. użytkowników.

Bezpieczeństwo w androidzie zalety programu:

  1. zawsze skanuje aplikacje, które instaluje i informuje mnie czy są bezpieczne, zdarzyło mi się kilka razy, kiedy zostałem poinformowany że to co instaluję jest niebezpieczne, dodatkowo skanuje aplikacje, które zostały już zainstalowane lub należą do pierwotnego systemu.
  2. jest to najszybsze skanowanie jakie do tej pory widziałem w programach antywirusowych, w kilka sekund sprawdza czy są wirusy, sprawdza prywatność i informuje o plikach w przeglądarkach, które mogą jej zagrażać oraz informuje nas o ilości śmieci jakie zalegają w naszym telefonie. Jednym kliknięciem usuwamy wszystko błyskawicznie.
  3. Jeżeli nie dokonujemy skanowania telefonu lub tabletu przez dłuższy czas, program sam się o to upomni.
  4. Jeżeli zgubimy nasz telefon to go znajdziemy w prosty sposób na google maps (https://findphone.cmcm.com). Przydatne jeżeli nawet zostawimy go w samochodzie. A jeżeli wpadnie w niepowołane ręce to będziemy mogli zrobić kilka zdjęć, podsłuchać rozmowę albo zakomunikować co myślimy o złodzieju.
  5. Posiada fajną funkcję zabezpieczenia, która umożliwia nałożenie hasła na wybrane programy, jeżeli ktoś chciałby w nich pogrzebać i będzie się starał do nich włamać to po trzeciej próbie zostanie zrobione mu zdjęcie
  6. Jeżeli korzystamy z otwartych sieci to dodatkowa aplikacja będąca składową oprogramowania sprawdzi czy ta sieć jest bezpieczna.
  7. Program sprawdza często jak dużo mamy włączonych niepotrzebnych aplikacji, które spowolniają pracę naszego sprzętu, jednym przyciśnięciem wyłączamy kilkanaście aplikacji.

Jeszcze pewnie znalazło by się kilka zalet, ja jestem zadowolony ze sposobu działania i możliwości. Niemniej jednak jeżeli macie odmienne zdanie i wiecie coś czego my nie wiemy to dajcie znać. A może korzystacie z innego ciekawego oprogramowania, którym chcielibyście się podzielić.

Źródło zdjęcia

  • android1: pixabay.com