Yoga zamiast porannej kawy, czy to wystarczy?

W pokoju rozbrzmiewa znajomy dźwięk budzika. Przestawiłeś już alarm dwa razy, ale nadal nie możesz się zmotywować, żeby wreszcie wstać. Gdy udaje Ci się zwlec z łóżka, sięgasz w pierwszej kolejności po kawę, którą – przywykłeś uważać – postawi Cię na nogi. Znajomy obrazek? Dla wielu z nas na pewno.

Mała kawa wpływa korzystnie na zdrowie a co z Yoga?

Choć w umiarkowanych dawkach kawa wpływa korzystnie na zdrowie, badania sugerują, że kofeina, którą zawiera, posiada własności zbliżone do uzależniających, a na dłuższą metę powoduje zaburzenia snu, więc też i coraz większe zmęczenie. Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje, czym możesz zastąpić poranną kawę – z pożytkiem dla zdrowia i koncentracji. Odpowiedzią jest yoga.

Zamiast następnym razem parzyć rano kawę, wypróbuj tych kilka ćwiczeń, które doskonale poprawiają krążenie i poprzez swoją dynamikę rozbudzają cały organizm. Spokojnie, nie namawiamy Cię do przesadnie intensywnego wysiłku, nie w tym przecież rzecz, żeby stawiać się zdyszanym na ważne spotkania biznesowe. Zastąp więc kawę szklanka soku i przeczytaj niniejszy artykuł.

  1. Zacznij od zwykłego klęku przy niewielkim rozstawie kolan. Opuść pośladki na pięty (duże palce u stóp powinny się ze sobą stykać). Następnie weź głęboki oddech. Przy powolnym wydechu opuść powoli głowę przed kolana. Ramiona wyciągnij przed siebie lub ułóż wzdłuż tułowia. Postaraj się rozluźnić i rozciągnąć tułów. Pozostań w skłonię na czas 10 głębokich oddechów.
  2. Pora na klęk podparty. Zwróć uwagę na to, żeby Twoje nadgarstki znalazły się na wysokości ramion. Rozluźnij tułów. Kontroluj swój oddech tak, żeby był miarowy i głęboki. Przy każdym wydechu wygnij plecy w kształt łuku w górę, przyjmując pozycję przypominającą najeżonego kota. Przy wdechu, odwrotnie, opuść plecy i brzuch (ramiona ciągle wyprostowane). Powtórz to proste ćwiczenie 10 razy.
  3. Połóż się na plecach. Ugnij nogi w kolanach, stopy niech przylegają mocno do ziemi. Ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Przy każdym wydechu unieś biodra możliwie wysoko. Skup uwagę na nacisku, jaki wywierany jest na Twoje łopatki. Powolny i miarowy wdech poświęć na powrót do pozycji wyjściowej.
  4. Stań wyprostowany. Następnie wykonaj skłon, wysuń ręce do przodu i oprzyj się dłońmi na podłodze (lub na macie do ćwiczeń). Utrzymuj dłonie na podłodze i spróbuj krok po kroju zbliżyć się do nich stopami. Gdy Twoje dłonie i stopy znajdą się możliwie blisko siebie, postaraj się wyprostować nogi w kolanach i wytrzymać w tej pozycji przez 10 oddechów. Nie zniechęcaj się, to ćwiczenie wymaga pewnej wprawy.
  5. Na zakończenie pora na ćwiczenie rozluźniające. Stań wyprostowany, nie napinaj jednak żadnych partii mięśni. Zegnij prawa nogę w kolanie i umieść stopę na lewym udzie. Wykonaj głęboki wdech. Przy wydechu unieś ręce w górę i wyprostuj. Utrzymaj te pozycję przez kolejnych 5 wdechów i ćwiczenie wykonaj ponownie, zamieniając tylko strony.

Źródło zdjęcia

  • yoga: pixabay.com