Wspinaczka dla każdego, nie koniecznie w górach

Aby przekonać się czym jest wspinaczka skałkowa wcale nie trzeba jechać w góry. Sztuczne ścianki wspinaczkowe są już niemal w każdym mieście. Ten sport gwarantuje  rozwój niemal wszystkich mięśni.

Wspinaczka to sport trudny na samym początku, oprócz braku umiejętności trzeba na przeszkodzie może stać lęk wysokości. Na szczęście od pierwszej próby zawsze kolejna jest lepsza, a wspinać może się każdy.

Na samym początku musimy wybrać się na ściankę i zapytać tam o kurs wspinaczki. Musimy nauczyć się wiązać węzły, uprząż, obsługiwać linę. Dopiero potem może próbować wejść. Samo wspinanie zależne jest od trasy jaką wybierzemy: ilości, budowy i sposobu ułożenia uchwytów oraz stopnia pochylenia ściany. Każda trasa oznacza jest kolorem (kolor mają też chwyty) ma swój poziom trudności, ułożony od 1 do 11. Na początek zacznijmy do wejście byle do góry, po jakikolwiek uchwytach.

Można się wspinać na dwa sposoby. Na tzw. „wędkę” – czyli wspinamy się po linie, która zahaczona jest na samej górze, a asekurujący pilnuje jej naprężenia, lub na tzw. „wpinkę”, czyli sami wpinamy linę po drodze do specjalnych haków rozmieszczonych do 1,5-2 metry. Ten drugi sposób to prawdziwa wspinaczka, ale zawsze zaczyna się do łatwiejszej metody nr 1.

Instruktor nauczy nas asekuracji, czyli jak zabezpieczyć wspinającego się partnera a także pokaże jak samemu wchodzić. Wbrew pozorom w przypadku wspinaczki nie są najważniejsze ręce, ale nogi i to dzięki nim zdobywa się ściany i skały. Wiele osób mających siłę w rękach odpada na ściance, ponieważ w tym sporcie liczy się technika i doświadczenie, nie siła (albo nie tylko siła). To kolejny argument, że wspinać może się każdy.

Co należy mieć?

Podstawą wspinacza są buty. Ten sport wymaga odpowiedniego obuwia. Na pierwszy raz wystarczą adidasy, ale później warto wyposażyć się w kleterki. Są to bardzo obcisłe buty (zazwyczaj 2 numery mniejsze niż noszone przez Ciebie adidasy). Dzięki temu obuwiu jesteśmy w stanie utrzymać się na niewielkich nawet występach. Potrzebna jest magnezja, szczególnie istotna jeżeli nasze dłonie mają tendencję do pocenia się. Uprząż zazwyczaj można wypożyczyć, ale jak planujemy wspinaczkę regularną, warto pomyśleć o własnej. Do tego dochodzi lina i karabinki. Podobnie jak z uprzężą, można to dokupić później.

Wspinaczka miejska często jest wstępem do wspinaczki na prawdziwych skałach. To niezwykłe przeżycie, ale zanim do niego dojdziemy musimy pomyśleć o treningu na hali. PO 4 miesiącach treningu 2 razy w tygodniu można spróbować organizować wyjazd na skały.

Źródło zdjęcia

  • wspinaczka: pixabay.com