Wielki Mur Chiński – magiczna podróż

Państwo Środka cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Z jednej strony wspaniale jest poznać azjatycką kulturę, z drugiej Chiny nadal budzą wiele emocji jako państwo uznawane za totalitarne. Jednak prawdziwy łowca przygód nie zraża się niczym i rzuca się w wir nawet najbardziej wariackiej fantazji. Wyprawa na Wielki Mur Chiński do takich właśnie należy.

Jest to najdłuższa obronna budowla na świecie licząca 2400 kilometrów. Miała strzec Chiny przed najazdami obcych plemion, które chciały łupić tę krainę oraz przed straszliwymi demonami. Mur ma rozgałęzienia, które razem z głównym odcinkiem dają wg źródeł chińskich ponad 8851 kilometrów długości.

Wielki Mur Chiński – wędrówka

Wędrując po murze można natknąć się na wieżyczki strażnicze oraz przylegające do niego budowle przypominające magazyny. W budynkach tych składowano broń, amunicję, a także żywność. W innych zamieszkiwali strażnicy.

Nie wszystkie części Wielkiego Mury są udostępniane do zwiedzania turystom. Wiele jego fragmentów jest niekonserwowanych, dlatego niszczeje i popada w ruinę. Do części przeznaczonych dla zwiedzających należą fortyfikacje znajdujące się ok. 70 km od stolicy Chin. Można tam się dostać dojeżdżając małymi autobusami. Bilety za przejazd nimi można kupić w każdym hotelu w Pekinie.

Widoki z muru są rozległe i wspaniałe. Spacer może zająć bardzo dużo czasu. Warto wziąć ze sobą coś do picia i jedzenia, bo niestety na murze nie ma kiosków z żywnością. Znajdują się natomiast toalety, co jest wielkim udogodnieniem dla turystów. Raz w roku Mur Chiński staje się również areną wielkiej imprezy sportowej, gdyż jest na nim rozgrywany maraton biegowy pod nazwą Great Wall of China Marathon.

Oprócz monumentalnych widoków wzgórz, na Murze Chińskim można też poczuć historię tego regionu. W dolinie niedaleko przełęczy zwanej Badaling, znajdują się dobrze zachowane grobowce z dynastii Ming.  Wielki Mur Chiński, to nie tylko największa budowla na świecie, ale również zabytek. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Autor: Jarosław Cieśla

Źródło zdjęcia

  • chiński mur: pixabay.com