Co warto zobaczyć w Stanach? Wielki Kanion!

Stany Zjednoczone Ameryki od zawsze fascynują podróżników. Wśród naszych rodaków cieszą się ogromną popularnością nie tylko jako kraj turystyczny, ale także miejsce do osiedlenia się na stałe. Czy mieliście pojęcie, że w Ameryce mieszka blisko 10 milionów naszych rodaków? W USA dużo jest miejsc, które warto odwiedzić, jednak ze względu na wielkość kraju, a także liczne atrakcje należałoby na to poświęcić co najmniej kilka miesięcy. Jest jednak miejsce, które należy zobaczyć bez znaczenia na jak długi pobyt w Stanach możemy sobie pozwolić. Takim miejscem jest właśnie Wielki Kanion w Kolorado!

Położenie i fakty na temat Kanionu

Kanion znajduje się w przełomie rzeki Kolorado w stanie Arizona. Kanion nie bez powodu został nazwany „wielkim”, ma on 446 kilometrów długości, a w najgłębszym miejscu osiąga 1600 metrów. Ze względu na wymiary, określany jest jako największy kanion na świecie. Na jego obszarze znajduje się znany park narodowy – Grand Canyon National Park. Park ten został utworzony 1918 roku i dzięki temu jest jednym z najstarszych parków narodowych w całych Stanach Zjednoczonych.

Ze względu na swoje walory krajoznawcze, oraz bogatą faunę i florę obszar został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Głównym budulcem skał są wapienie, piaskowce i granity. Ciekawostką, szczególnie dla osób interesujących się archeologią jest fakt, że przemierzając kanion można natknąć się w jego ścianach na skamieniałości glonów, drzew, muszli, owadów, bezkręgowców i pozostałych reliktów z przeszłości. Wrażenie robią kolory skał, spowodowane wydzielaniem się poszczególnych warstw, w zależności od budulca z jakiego powstały.

Dlaczego warto zwiedzić Wielki Kanion?

  • Na terenie kanionu występuje około 385 gatunków zwierząt, a także około 2. tysięcy gatunków roślin, to prawdziwa gratka, dla zwiedzających, którzy cenią sobie obcowanie z naturą w niezmienionej postaci.
  • Emocje i niezapomniane wrażenia – obcowanie z tak ogromną przestrzenią, na której swoje pięto odcisnęło niemal 6 milionów lat z historii Ziemi, także na podróżnikach którzy w swoim życiu widzieli już naprawdę wiele robi ogromne wrażenie.
  • Intrygujący klimat – ze względu na tak ogromny teren kanionu, na jego terenie znajdują się różne ekosystemy, które niekiedy mogą przypominać obrazki rodem z wysokich gór, a innym razem pustynie zwrotnikowe. Przemierzając kanion można natknąć się na rozległe lasy, a w innej części środowisko typowe dla sąsiedztwa rzeki. To prawdziwe wyzwane, dla wszystkich którzy niemal w jednym momencie chcą przenieść się z nieprzyjaznej i wydawałoby się wymarłej pustyni do pełnych życia lasów obfitujących w zachwycającą zieleń.

Źródło zdjęcia

  • wielki kanion: pixabay.com