Turcja – tu jest wszystko!

Kraj niby muzułmański, a jednak pełen lekkości życia. Turcja pełna jest przepięknych meczetów, zamków, ruin i tylko tam na jednym moście spotykamy kobietę w skąpym bikini i tę ubraną w czador. Warto odwiedzić ten kraj pozornego kontrastu, nie tylko dla wspaniałych plaż.

Turcja to jeden z popularniejszych kierunków w masowej turystyce. W 2016 ten rozłożony nad trzema morzami kraj odwiedzi ok dwa i pół miliona mieszkańców wysp brytyjskich. Zobaczą nowoczesne państwo podobne nieco do Włoch, ale tutaj jest więcej wąsów i chust na głowach. Turysta szukający odpoczynku i zabawy znajdzie tu wszystko co tylko zapragnie.

Turcja może pochwalić się setkami kilometrów pięknych, piaszczystych plaż w dobrze zorganizowanych kurortach. Pełno jest tam antycznych ruin, a także cudów natury. To wszakże, obok Grecji i Rzymu, kolebka naszej cywilizacji. Pomimo iż oficjalną rolę stolicy pełni Ankara, to Stambuł pozostaje głównym miastem, sercem Turcji. Te bogate w wielowiekową historię miasto rozlokowane jest na dwóch kontynentach – część azjatycką i europejską dzieli Bosfor.

Aby dokładniej zwiedzić dawny Konstantynopola zarezerwować należy co najmniej miesiąc, to także na kilkudniowej eskapadzie zobaczymy ciekawe miejsca. Trzeba zobaczyć chociaż najważniejsze zabytki Stambułu. Na tej liście znajdziemy słynną bazyliką-meczet Hagia Sophia, ruiny hipodromu, Błękitny Meczet czy pałac sułtański Topkapi z haremem i skarbcem. Obowiązkowym punktem wycieczki jest także słynny Wielki Bazar.

Kapadocja

Bardzo znaną i często odwiedzaną krainą jest słynna Kapadocja. Kraina jest obowiązkowym elementem podróży. Szczególnie polecam lot balonem nad tą rozległa krainą, wrażenia są niesamowite! Można obserwować piękno natury i wyjątkowe skalne budowle, w tym groty, w których niegdyś mieszkali ludzie. Wartym odwiedzenia miejscem jest miasto Wan.

Znajduje sie blisko granicy z Iranem i to była stolica ludu Urartu, dawnego królestwa Wan. Ciekawą atrakcją miasta są pływające koty. To wyjątkowa na świecie rasa kotów kochających wodę! Niedaleko leży także region Dżezira, czyli północna Mezopotamia. Rejon  jest malowniczo ułożony u źródeł Tygrysu i Eufratu.

Warto odwiedzić miejsce, gdzie wynaleziono baklawę. Ten smakowity turecki deser z suszonych moreli to rarytas, który cieszy każdego Turka a i jest popularny na całym świecie. Niedaleko jest urokliwy Izmir, uznawany za miejsce, skąd pochodzi najlepsza oliwa i wino.

Izmir

W rejonie Izmiru możemy odwiedzić wiele architektonicznych perełek ze słynną Troją w roli głównej. W tym miejscu wręcz czuć mitologię i czasy antyczne. Skarby są również współczesne- czyli słynne pyszności tak jakie  jak małże z czosnkiem czy sałatki z wodorostów.

Zanim wzdłuż morza Marmara dotrzemy z powrotem do Stambułu, mamy już za sobą tysiące kilometrów podróży i wyprawę przez tysiące lat historii. A także przez kilka klimatów i znakomitą kuchnię, którą Turcy uwielbiają raczyć swoich gości.

Źródło zdjęcia

  • stambul: pixabay.com