Startup! Załóż swój biznes z przytupem

Rozpoczęcie własnej działalności dla wielu z nas wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi i zmierzeniem z biurokracją, która niejednego doświadczonego przedsiębiorcę potrafiła doprowadzić na skraj rentowności. Te wszystkie czynniki można jednak wykluczyć dzięki założeniu Startupu. Na czym polega tego typu działalność i dlaczego jest tak atrakcyjna, szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem?

Czym jest Startup?

Startup definiuje się zazwyczaj jako działalność, która poszukuje na rynku odpowiedniego dla siebie modelu biznesowego. Zapewnia  maksymalny rozwój i zwrot z inwestycji. Może przybierać formę organizacji lub działalności o maksymalnie niskich kosztach własnych. Odpowiednio nakierowana utrzyma się i aktywnie pozyska dla siebie niszę rynkową.

Najczęściej w tej formie funkcjonują działalności związane z nowymi technologiami, rozwojem aplikacji mobilnych i ułatwiających codzienne życie. Startup przestaje być przedsiębiorstwem tego typu,wtedy, gdy przyniesie pierwsze zyski, zostanie dokonana fuzja lub przejęcie przez inny podmiot gospodarczy.

Cechy Startupu

  • Bardzo niski koszt rozpoczęcia i prowadzenia działalności – rozumie się przez to np. ograniczenie lub całkowity brak powierzchni biurowej, brak rozbudowanej kadry, wielozadaniowość pracowników lub prowadzenie działalności w pojedynkę.
  • Wysokie ryzyko niepowodzenia zbilansowane niskimi stratami finansowymi – brak powodzenia może być związany z niewielkim doświadczeniem właściciela Startupu, nierozeznaniem w realiach rynku, zbyt dużą konkurencją w branży.
  • Potencjalnie większy zysk niż w przypadku pozostałych przedsiębiorstw – w przypadku sukcesu Startup może dostarczyć znacznie wyższe dochody dzięki innowacyjności, niestandardowym rozwiązaniom, kreatywności właścicieli, a także wspomnianych niskich kosztów dalszego rozwijania działalności.

Rodzaje Startupów

  • Oparte o relacje – w tym modelu między współpracownikami nawiązuje się silna więź wytwarzająca lojalność, przyjaźń, pozytywne poczucie zobowiązania. Osoby tworzące Startup mają świadomość, że rozpad przedsięwzięcia będzie skutkował również pogorszeniem wewnętrznych relacji (przykładem są Google).
  • Nastawione na zysk – główną siłą napędową w tym przypadku jest nastawienie na zysk i bogactwo. Wszystkich członków zespołu motywuje wizja osiągnięcia sukcesu (tę strategię odwzorowuje Facebook).
  • Zakładające optymizm – tego typu działalność skupia najczęściej osoby, które mają wewnętrzną potrzebę czynienia dobra, zmieniania świata, a nie są nastawione na uzyskanie ogromnych profitów z działalności (model ten jest początkiem niemal wszystkich organizacji pożytku publicznego i fundacji).

Źródło zdjęcia

  • startup: pixabay.com