Sporty sztuk walki dla inteligenta czy osiłka?

Jeszcze do ponad dekadę temu sporty sztuk walki  kojarzyły się z tępymi osiłkami. Wielu mężczyzn wstydziło się przyznawać, że chodzą na treningi, bo to kojarzyło się „koksami” i chuliganami. Dziś na ringu można spotkać wszystkich: studentów, lekarzy, naukowców, biznesmenów. Atletyczna figura i zdolności samoobrony (najczęściej nigdy nie wykorzystane w praktyce) stały się równie ważna jak zasobny portfel czy bystry umysł.

Pewnie każdy kojarzy ten filmowy motyw – kujon w okularach okładany pięściami przez rówieśników, którzy nie grzeszą intelektem. Przez wiele lat funkcjonował mit, że albo można być bystrym, zdolnym i wykształconym krawaciarzem albo znającym arkana sztuk walki okrutnym osiłkiem. Takie stereotypowe myślenia trwało pomimo popkulturowych gwiazd, które udowadniały, że może być inaczej. Ernest Hemingway, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku namiętnie trenował boks, Yukio Mishima, najbardziej znany japoński prozaik, wyznawał kodes samuraja, trenując kulturystykę, karate i kendo, zaś Arnold Schwarzenegger może wykazać się IQ 135.

Sporty sztuk walki są dla każdego

Indywidualnie musimy podjąć decyzję, który sport jest dla nas odpowiedni. Spoty walki możemy podzielić z grubsza na sposób wyprowadzania ciosów. Mamy więc te oparte na uderzeniach np.: boks, karate, taekwondo; oparte na chwytach np.: judo, sumo, zapasy; oparte na chwytach i uderzeniach, jak jest w MMA. Ten ostatni sport jest coraz popularniejszy w Polsce, szczególnie gdy w zawodach KSW (Konfrontacje Sztuk Walki) biorą udział celebryci sportowi pokoju Pudzianowskiego czy Salety.

MMA to relatywnie nowa dyscyplina.

W tej dyscyplinie zawodnicy posiadający wprawę w  różnych obszarach sztuk walki. Zawodnicy  walczą wręcz wykorzystując dozwolone techniki, dozwolone jest właściwie wszystko prócz broni. Współczesne sztuki wali wyrażają się w mieszaniu różnych styli, zapewniają one widowiskowe wydarzenie sportowe, w którym walka przebiega z minimalnymi ograniczeniami, przy czym dba się o zminimalizowanie ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.  Walka jest dozwolona w każdej pozycji. W walkach MMA dozwolone są kopnięcia. ciosy, rzuty i duszenie. Zabronione są techniki zagrażające zdrowiu i życiu drugiej osoby. Najbardziej restrykcyjne reguły zawodów występują w Japonii. Wygrywa ten kto znokautuje przeciwnika, gdy przeciwnik się podda lub decyzją sędziów. W niektórych przypadkach dopuszczalny jest remis. Walki odbywają się w klatkach, które zapobiegają wypadaniu zawodników. Podczas zawodów wymagane są odpowiednie ochraniacze na zęby oraz specjalne rękawice, czasem dopuszcza się również nagolenniki oraz ochraniaczy na kolana.

Dla miłośników klasyki pozostaje boks. Wychowani na walkach Andrzeja Gołoty i Mike Tysona wiedzą na czym ten sport polega. Jego nowoczesną odmianą jest tajski boks. Ta orientalna wersja przypomina Kick-boxing, ale jest bardziej dynamiczna. W tym spocie kładzie się nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. To właśnie uderzenia łokciami bywają najskuteczniejsze.

Ciekawym wyborem mogą być treningi BJJ, czyli brazylijskie Jiu-Jitsu.

To sport wywodzący się z ju-jitsu, zapasów i judo, który wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze z jednym przeciwnikiem. Walczący starają się przejęć kontrolę nad przeciwnikiem unieruchamiając go, wykorzystując do tego różnego rodzaju dźwignie zmuszając go do poddania się. W tej dyscyplinie nie stosuje się uderzeń a raczej rzuty sprowadzające przeciwnika do parteru. Wszystkie chwyty stosuje się w parterze i wykonuje się zazwyczaj nogami. Jednym z charakterystycznych chwytów jest tzw. garda, która polega na objęciu przeciwnika nogami. W czasie walki stosuje się również też tzw. dosiad, który polega na siedzeniu na leżącym przeciwniku.

Wszystkie wymienione sporty trenować można w licznych ośrodkach w dużych i średnich miejscowościach. Wiele ośrodków organizuje treningi na, które wstęp zapewnie karta Multisport, co sprawia, że sporty te są wyjątkowe tanie. Pamiętacie Supermana? To ten facet w okularach, który rozpinał nudny garnitur, by stać się superbohaterem i walczyć wręcz z wrogami. Wy też tak możecie – teraz możecie do łączyć do klubu eleganckich inteligentów, którzy wiedzą, że ręce mogą służyć nie tylko do obsługi komputera.

Źródło zdjęcia

  • sporty sztuk walki: pixabay.com