Smog, ekstremalne zanieczyszczenie powietrza w dużych i małych miastach

Smog, to temat ostatnich dni, z powodu wyżu, mrozu i braku wiatru miasta zaczęły się dusić własnymi spalinami pochodzącymi z samochodów czy też ogrzewania domów węglem, drewnem lub innymi niedozwolonymi materiałami. Są dni, w których niektóre miasta odnotowały ponad 10 krotne przekroczenie bezpiecznych norm. W tym okresie apeluje się często o nie korzystanie z samochodów oraz w miarę możliwości o nie wychodzenie z domów specjalnie osobom starszym i dzieciom.

Na czym polega ten straszny smog i jego szkodliwość?

Smog powstaje na skutek działalności człowieka przy spalaniu surowców nieodnawialnych oraz niekorzystnych czynników atmosferycznych. Brak wiatru to jeden z ważniejszych czynników. Wysokie stężenie substancji toksycznych może być odpowiedzialne za złe samopoczucie a nawet za niewydolność oddechową, w konsekwencji może się to skończyć zgonem. Skutkami ubocznymi są wszelkiego rodzaju choroby układu oddechowego oraz nowotwory. Dlatego też zaleca się osobom starszym i dzieciom nie wychodzenie w czasie gdy ustalone normy zostały przekroczone. W Warszawie te normy w zimę 2016/17 roku zostały przekroczone jednego dnia nawet ponad 10 krotnie.

Co analizują stacje pomiaru jakości powietrza?

PM2,5 – pyły o średnicy do 2,5 mikrometrów są w stanie przeniknąć do krwioobiegu. Są to najbardziej szkodliwe pyły. Nawet krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenie tych pyłów może mieć skutki śmiertelne. Powodują one choroby krążenia i układu oddechowego.

PM10 – pyły o średnicy do 10 mikrometrów są w stanie przeniknąć głęboko do płuc. Źródłem tych pyłów są wszelkiego rodzaju spaliny od samochodowych po te pochodzące z pieców grzewczych (węgiel, biomasa, drewno, …)

NO2 – silnie toksyczny związek, powstający dzięki silnikom spalinowym oraz systemom grzewczym. Jest odpowiedzialny za podrażnienie płuc i zmniejszenie odporności na infekcje dróg oddechowych.

CO – powstaje ze spalania węgla oraz ropy naftowej. Jest wysoce toksyczny. Wysokie stężenie tego związku może doprowadzić do zaburzeń oddechowych.

C6H6 – Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne, pochodzą z niekompletnego spalania ropy naftowej. Długa ekspozycja na ten związek może doprowadzić za katarakty, uszkodzenia wątroby i nerek oraz nowotwory.

O3 – zanieczyszczenie powietrza ozonem powstaje min. z lotnych związków organicznych ale jego głównym źródłem są spaliny samochodowe. Związek ten uszkadza komórki w drogach oddechowych powodując obrzęk i stany zapalne.

SO2dwutlenek siarki, to kolejny toksyczny związek powstały ze spalania paliw kopalnych, odpowiada za uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych.

Jakość powietrza

Jakość powietrza można śledzić w sieci za pomocą przeglądarki internetowej jak i za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne.

Aplikacje ogólnopolskie

Pozwalają obserwować wiele lokalizacji jednocześnie co daje ciekawy przekrój tego co dzieje się w największych miastach w Polsce.

 • Zanieczyszczenie Powietrza – aplikacja całkiem fajna, na prostych kolorowych wykresach można obserwować poziom zanieczyszczenia, aplikacja pozwala również ustawić widget w różnych konfiguracjach. Na wykresach widać ostatnią aktualizację. Niestety dane z Warszawy nie są zawsze dostępne niektóre nie aktualizują się od 2 tygodni.
 • Kanarek – jakość powietrza – po instalacji na podstawie lokalizacji GPS aplikacja ustala najbliższy punkt pomiarowy, można również ustawić lokalizacje które chcemy obserwować. Widget jest uboższy od poprzedniej propozycji, ale jak na razie wszystko działa. Aplikacja ta posiada bardzo fajny widżet (2×1). Można go użyć kilka razy i na każdym wybrać inną lokalizację. otrzymamy wtedy np. mapę zanieczyszczenia okolicy lub różnych regionów.
 • Jakość powietrza w Polsce – podobnie jak powyższa aplikacja określa naszą lokalizacje i otrzymujemy dane z najbliższej stacji pomiarowej. Dodatkowym plusem jest wykres czasowy, który pozwala prześledzić zmiany w zanieczyszczeniach w określonym przedziale czasowym.
 • Smog Alert

Dostępne są też aplikacje regionalne

 • Zanieczyszczenie Powietrza
 • Smog w Krakowie i Małopolsce
 • Kraków Smog
 • Smogo Bilety Kraków

Oczywiście wybór aplikacji zależy wyłącznie od nas samych.

Strona www

Jak się chronić przed smogiem?

 • Nie wychodzić z domu, często się nie da
 • Używać maseczek, ale tylko tych, które posiadają filtr przeciwpyłowy i węglowy, zwykłe białe maseczki z apteki nie pomogą. W sieci jest zróżnicowana oferta, Można znaleść maseczki „jednorazowe” oraz takie w których są wymienne filtry. Ceny zaczynają się od 15 pln i chyba nie mają granicy.
 • W samochodzie należałoby skorzystać z obiegu zamkniętego powietrza, ale w zimę problemem jest para na szybach. Włączenie klimatyzacji nic nie pomoże, bo ta nie działa poniżej pewnej ustalonej temperatury.
 • Wyjechać na wakacje, gdzie jakość powietrza jest bardziej sprzyjająca.

Jeżeli masz jeszcze inny pomysł to dodaj swój komentarz.

Darmowe przejazdy w komunikacji miejskiej nic nie dają. Osoby korzystające z samochodów też korzystają z komunikacji miejskiej i często mają bilet długookresowy, a ci co nigdy nie korzystali z autobusu i tak do niego nie wsiądą. W dni darmowej komunikacji korki w mieście były większe aniżeli w inne dni.

Źródło zdjęcia

 • smog: pixabay.com