Samochód rodzinny – jak wybrać?

Przestronne, wygodne, dobrze wyposażone, bezpieczne i oczywiście tanie – to cechy idealnego rodzinnego samochodu. Jak wybrać najlepszy samochód rodzinny?

Samochody osobowe to większość pojazdów na naszych drogach. Decydując się na wybór rodzinnego auta warto zwrócić uwagę na nasze potrzeby i oczywiście zasobność portfela. Nie każdy może pozwolić sobie na nowy model z salonu, jednak rynek wtórny oferuje samochody osobowe używane, których zakup może być bardzo atrakcyjny. Spośród aut używanych szczególnym zainteresowaniem cieszą się samochody z Niemiec – marki zza naszej zachodniej granicy mają nad Wisłą ugruntowaną pozycję.

Samochód rodzinny

Auta używane oczywiście mogą być o wiele tańsze. Przykładowo nowy Volkswagen VII hatchback może kosztować od 60 tys. złotych, kiedy wersję dwuletnią w podobnym standardzie możemy kupić już o połowę taniej.

Jeśli myślimy o niedrogich kilkuletnich autach warto zwrócić uwagę na Renault Megane Scenic, którego można już kupić za 13.000 PLN. Będzie to model z ostatnich lat produkcji w dobrze wyposażonej wersji: diesel, klimatyzacja, sześć poduszek, elektryczne dodatki, ESP. Scenic jest praktyczny, pojemny, wygodny oraz bezpieczny, cztery gwiazdki w teście EuroNCAP.

Toyota Yaris Verso, wyprodukowana w latach 1999-2005, jest w zbliżonej cenie. To auto niepozorne z zewnątrz ma bardzo sporo przestrzeni w środku, idealne do codziennego użytkowania, ale również nadające się na rodzinne wycieczki. Pod maską Verso pracuje albo silnik wysokoprężny o mocy 75 KM, albo jedna z dwóch benzynówek (86 lub 105 KM). Na model z początku wieku (2001-2005) możemy wydać już od 12 tys. złotych.

Z nieco wyższej półki, ale na pewno nie przepłacając możemy kupić auto takie jak Skoda Octavia II 1.9 TDI. Ze względu na swoje walory użytkowe i koszty eksploatacyjne to najlepsze auto w swojej klasie (i nie tylko). Za rocznik z 2006 roku zapłacimy już od 20 tys. złotych.

Citroen Berlingo, to model samochodu, nad którym warto się zastanowić. Wysoka kabina w części ładunkowej oferuje sporo miejsca. Gama silników to przede wszystkim benzynowy 1,6 o mocy 110 KM oraz bardzo ekonomiczne jednostki HDI. 1,6 występuje w wersjach 75 i 90 KM, 2,0 tylko w wersji 90-konne. Za samochód z lat 2006-2007 zapłacimy około 20 tys.

Abstrahując od konkretnych marek, warto przemyśleć sprawę jaką jest samochód poleasingowy. Czasami zdarza się, że leasingobiorca nie zdecydował się na wykupienie pojazdu (albo i całej floty!), więc samochód wraca do leasingodawcy. Auto poflotowe najłatwiej dostać od samej firmy leasingowej. Tam tez kupimy auto sprawdzone i pewne. Unikajmy dodatkowych pośredników.

Wbrew obiegowej opinii zakup takiego pojazdu jest dużo bezpieczniejszy niż od prywatnego sprzedawcy na rynku wtórnym, a cena może miło zaskoczyć.

Źródło zdjęcia

  • auto rodzinne: pixabay.com