Samochód hybrydowy, jakie są ich zalety i czy są drogie?

Ewolucja motoryzacji sprzyja komfortowi kierowcy, a także dbałości o środowisko naturalne poprzez ograniczanie nadmiernego spalania paliw. Jedną z pierwszych firm, która zaproponowała kierowcom rozwiązania hybrydowe była Toyota z innowacyjnym modelem Pius. Wybór wśród hybryd i samochodów elektrycznych był bardzo ograniczony. Obecnie w ciągu roku w Polsce sprzedaje się ok. 2100 sztuk hybryd, a liczba ta systematycznie rośnie. Obiecującym trendem jest wzrost świadomości na temat zalet samochodów hybrydowych, a także coraz częstsze postrzeganie ich jako „zwykłych” samochodów, a nie oryginalnej fanaberii.

Samochód hybrydowy – Charakterystyka

Samochody te są wyposażone w silnik spalinowy i jeden bądź kilka elektrycznych. Z samochodami hybrydowymi najczęściej kojarzona jest luksusowa marka Lexus, która jest pionierem w zakresie tworzenia i rozwijania hybryd. Najwięcej wciąż sprzedaje się samochodów hybrydowych pochodzących z koncernu Toyoty (Toyota i Lexus). Istnieją 3 podstawowe rodzaje hybryd:

  • hybrydy szeregowe – w tym przypadku silnik nie napędza kół bezpośrednio, ale przekazuje energię do generatora elektrycznego i to on dopiero napędza pojazd.
  • hybrydy równoległe – tutaj silnik elektryczny stanowi wsparcie dla silnika mechanicznego, który wprawia koła w ruch.
  • hybrydy szeregowo-równoległe – koła pojazdu w przypadku tej kombinacji podłączone są zarówno do silnika elektrycznego jak i mechanicznego.

Zalety „eko” samochodów

  • Ekologia – to decydowanie najlepszy samochód dla fanów ekologii i czystego środowiska.
  • Oszczędność – oszczędność objawia się szczególnie podczas posiadania większej floty samochodów np. w przypadku firm.
  • Niskie spalanie – ograniczenie spalania paliwa składa się zarówno na aspekt ekologiczny, jak i oszczędność. Droższa przy zakupie „hybryda” zwraca się dzięki temu przy dłuższej eksploatacji. Przy średnim spalaniu 6l/100km w przypadku tradycyjnych samochodów, samochód hybrydowy spala jedynie połowę tego. Taki wynik z pewnością robi wrażenie!
  • Specjalne przywileje– coraz częściej w największych europejskich miastach pojawiają się specjalne ulgi przy parkowaniu bądź dużo niższe podatki i opłaty dla posiadaczy samochodów hybrydowych.

Jak kształtują się ceny hybryd?

Obecnie w polskich salonach znajduje się 37 modeli hybrydowych, więc wybór nie jest już tak ograniczony. Co więcej, ceny aut hybrydowych systematycznie spadają i mogą dorównywać dieslom. Niegdyś cena hybrydy była skutecznym „straszakiem” na kierowców, teraz jednak można kupić naprawdę przyzwoity samochód hybrydowy w cenie poniżej 100 000 złotych.

Źródło zdjęcia

  • samochód hybrydowy: pixabay.com