Republika Południowej Afryki – złoto Czarnego Lądu

Jeszcze do niedawna Republika Południowej Afryki kojarzyła się z apartheidem i kopalniami złota oraz diamentów. Po polityce Nelsona Mandeli i mistrzostwach świata w piłce nożnej z 2010 roku znów odkryto, że RPA to również bardzo ciekawe miejsce na wakacje.

Najbogatszy kraj kontynentu to niezwykłe miejsce na mapie świata. Coraz więcej biur podróży organizuje tam kompleksowe wyjazdy. Republika Południowej Afryki to miejsce, gdzie króluje naturalne, dziewicze piękno natury, gdzie spojrzeć można rozległe Góry Drakensberg czy słynne Table Mountain w Cape Town. Na długim wybrzeżu rozłożone są niezwykle piękne plaże Cape Vidal i Kosi Bay oraz dzika Wild Coast. Piękne i zachwycające są także doliny wielkich rzek Oranje i Vaal. Zachody słońca nad tymi wodami to chyba najcudowniejsze widoki zachodów słońca na świecie – tak twierdzą miejscowi i wielu turystów.

Dzika natura

Dzika natura to też oczywiście zwierzęta. Można tutaj znaleźć liczne gatunki ssaków i ptaków. Oprócz Wielkiej Piątki Afryki, czyli lwa, słonia, żyrafy, hipopotama i geparda, także najmniejszego ssaka na świecie, czyli maleńką ryjówkę. Oceany zaś bogate są w urocze delfiny, niebezpieczne rekiny i majestatyczne wieloryby. Do tego plaża w Capetown jest siedliskiem dla pingwinów. Nad wielkimi rzekami, o których pisałem, płaszczą się leniwie hipopotamy i krokodyle!

Ludzie

Fantastyczni są również ludzie. RPA zasiedlają praktycznie wszystkie główne rasy ludzkie, wyznawcy wszystkich głównych religii światowych, posługujący się 11 oficjalnymi językami w kraju. Oczywiście są tutaj święta typowe dla wszystkich religii, czyli bliskie nam Boże Narodzenie, ale też żydowskie Hanukka, Eid, Diwali. Południowi Afrykańczycy świętują również kilka razy Nowy Rok.  Afrykanie z RPA bardzo lubią zabawę, co pokazali także podczas mundialu pięć lat temu. Sposobów i atrakcji do zabawy jest sporo: począwszy od jazdy na strusiu poprzez wyprawę quadami w busz. Miłośnicy wielkiego błękitu mogą wybrać nurkowanie  z delfinami i pingwinami. Można też skakać ze szybować paralotnią. A jak już nam się i to znudzi, to jeszcze zagrać w golfa na jednym z pięknych pól golfowych.

Kuchnia

Na koniec trzeba coś powiedzieć o kuchni! Oczywiście każdy słyszał o słynnych winach z RPA. Najlepiej próbować tych trunków wraz z lokalnymi specjałami. W Południowej Afryce króluje mięso, głównie steki oaz dania owoców morza. Ponadto w Południowej Afryce mamy sporo wpływów z  kuchni portugalskiej, chińskiej, indyjskiej i francuskiej. Wszędzie można znaleźć słynne przekąski RPA czyli marynowane, suszone mięso zwane biltong oraz grillowane kiełbaski boerewors.

Źródło zdjęcia

  • republika południowej aftyki: pixabay.com