Jak przenosić laptopy, torba czy plecak?

Laptopy w ostatnich latach potaniały i wypierają powoli komputery z codziennego zastosowania w pracy. Ich zaletą jest mobilność, można je zabrać ze sobą wszędzie do klienta, do kawiarni czy do domu i swobodnie pracować. Do tego z pewnością przydał by się jakiś neseser, torba na ramię, plecak albo jakieś pośrednie rozwiązanie. Tylko co wybrać?

Dla kogo neseser?

Neseser na laptopa jest idealny dla biznesu gdzie wymagana jest elegancja na spotkaniach. Neseser zazwyczaj posiada dwie przegrody w jednej możemy przenosić komputer a w drugiej zeszyt na notatki. Nesesery zazwyczaj jest wykonany ze skóry. Według mnie głównie nadaje się dla ludzi zmotoryzowanych lub przemieszczających się taksówkami.

Dla kogo torba?

Torba na laptopa jest bardziej nieformalna i jest przeznaczona według mnie dla osób korzystających między innymi z komunikacji miejskiej. Przy dłuższej podróży można ją przewiesić przez ramię, uwalniając ręce, które można wykorzystać do przeglądania informacji na smartphonie czy czytaniu książki. Niemniej jednak zawsze należy pamiętać aby w komunikacji miejskiej torbę mieć zawsze przed sobą aby nikt nam z niej nic nie wyją.

Dla kogo plecak?

Plecak jest doskonały dla ludzi poruszających się komunikacją miejską, na rowerze, motorze czy hulajnodze. Jest również doskonały dla naszych pleców. W swoim życiu korzystałem zarówno z neseserów z toreb przewieszanych na ramieniu i ostatnio z plecaka. I mówiąc prawdę z pewnością nie wrócę ani do nesesera ani do torby. Wybór plecaków jest dość duży ceny na rynku wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset. Wybór nie jest prosty. W sieci znajdziemy, dużo modeli o najróżniejszych pojemnościach, zdjęcia i opisy, jedne lepsze inne słabsze, niestety to mnie nie przekonało.
Wziąłem laptopa „pod pachę”  i wyruszyłem w miasto. Zajrzałem do kliku sklepów i sprawdziłem. Na pierwszy strzał trafiły plecaki CAT, są to plecaki prawie na ekstremalne warunki, posiadają dobry wodoodporny materiał oraz specjalne suwaki. Przy silnej ulewie możemy być pewni, że komputer przetrwa. W zeszłym roku taka sytuacja trafiła mi się tylko raz. Minusem jest dość wysoka cena.
Każdy plecak posiada jedną, dwie lub trzy komory oraz dodatkowo przy niektórych modelach boczne kieszonki. Ja potrzebowałem w miarę dużego plecaka gdyż wiosną i latem poruszam się na rowerze. Muszę wtedy zabrać ze sobą laptop, ubrania na zmianę ręcznik, kosmetyki i obiad. Okazało się że na rynku są plecaki, które dodatkowo posiadają w zestawie specjalny pokrowiec w kształcie „nesesera” / „aktówki”. doskonałe rozwiązanie gdy po dotarciu do pracy chcemy jeszcze pójść na spotkanie biznesowe. Takie rozwiązania prezentuje np firma TARGUS. W tych plecakach dodatkowa aktówka na laptopa jest zrobiona z grubszej pianki, i daje wrażenie, że daje dodatkowe zabezpiezzenie przed niskimi temperaturami.
Podobne rozwiązania prezentuje plecak firmy NEWFEEL, z drobną różnicą, załączona torba na laptopa jest dość poręczna i posiada uchwyty, które ułatwiają jego przenoszenie. Dodatkową zaletą jest jego pojemność 28L.
Przy wyborze plecaka podstawą są jego plecy, powinny być sztywne. Następnie zwracamy uwagę na komorę na komputer, zazwyczaj jest tam specjalna zakładka, powinna ona trzymać komputer w miarę sztywno, najlepiej jak by miała dodatkowe zabezpieczenie aby nasz sprzęt nie wypadł. Dodatkowa torba w plecaku może być dodatkowym atutem. Moim zdaniem plecak powinien mieć oddzielną komorę na komputer i na dodatkowe rzeczy, które przewozimy, np obiad.

Czy są inne rozwiązania?

Dla niezdecydowanych firma NEWFEEL stworzyła torboplecaki. Sprytnie zamontowany pasek umożliwia używanie plecaka jako torbę lub torbę jako plecak, przy czym przejście z jednej formy na drugą jest banalnie proste.
Wybór torby, plecaka czy nesesera, nie jest prosty. Najlepiej w sklepie przymierzyć sprzęt do tego co chcemy kupić a zarazem możemy całość wypróbować na nas. Wielkość i waga oczywiście mają znaczenie a zawsze trzeba pamiętać żeby było dodatkowe miejsce na notesy, kable, myszkę, słuchawki, długopisy, telefon i inne gadżety, które z pewnością się przydadzą w naszych wyprawach do pracy czy na spotkanie ze znajomymi na mieście.
A ty masz laptopa, jak go przenosisz?

Źródło zdjęcia

  • plecak na laptopa: pixabay.com