Podróż do minionych epok, czyli Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Są takie miejsca w Polsce, gdzie choć na chwilę można cofnąć się w czasie do dawno minionych epok. Jednym z nich jest Muzeum Budownictwa Ludowego w miejscowości Olsztynek. To Park Etnograficzny na którego terenie o powierzchni 94 ha znajdują się obiekty budowlane z takich regionów jak Powiśle, Warmia, Mazury, ale też Litwy.

Po przekroczeniu bramy wjazdowej mamy wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w dawnej wsi, z tą tylko różnicą, że jest to połączenie kilku osad z różnych epok. Znajdują się tu bowiem zabytki, chałupy i budowle oraz kopie domostw z XVIII i XIX wieku. Zbiory muzealne to przedmioty codziennego użytku, służące do wykonywania prac w polu oraz gospodarstwie domowym. Na terenie muzeum znajdują się wiatraki, młyn wodny, kościół ewangelicki oraz zagrody chłopskie. Można tu zobaczyć pracującego w kuźni kowala oraz podziwiać warsztat garncarski. Ze Wzgórza Czarownic jest bardzo dobry widok na otoczoną palisadą zrekonstruowaną osadę pruską z IX-XIII wieku pod nazwą Amalang.

Na wydzielonym pastwisku pasą się krowy oraz dwie rasy koni. Są to Koniki Polskie i Polskie Konie Zimnokrwiste. W zagrodach można podziwiać kozy mieszane oraz alpejskie, a także  owce rasy Skudy. Pomiędzy domostwami i po ścieżkach przeznaczonych dla turystów przechadzają się swobodnie kaczki Piżmowe, kury Gołoszyjki polskie, Zielononóżki Kuropatwiane, a także rasy Liliput Polski oraz Czubatki Staropolskie. Ponadto występuje także gęś Kubańska, Perlica Zwyczajna i Indyk Domowy. W specjalnych klatkach znajdują się też króliki dwóch ras: Czarny Podpalany oraz Francuski Baran Niebieski.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku organizowane są cykliczne imprezy folklorystyczne.

Odbywają się tu Targi Chłopskie, podczas których można zapoznać się z dawnymi zawodami, posłuchać regionalnych kapel muzycznych, a także skosztować wiejskich przysmaków. Organizowane są także festyny, święta ziół, jarmarki oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Przeprowadzane są także lekcje muzealne, podczas których dzieci malują, wykonują wycinaki i inne przedmioty. Związane są one z obrzędowością, kulturą danego regionu lub zbliżającymi się aktualnie świętami. Dotyczą też zwyczajów i tradycji Warmii i Mazur.

Autor: Jarosław Cieśla

Źródło zdjęcia

  • olsztynek muzeum budownictwa ludowego: pixabay.com