Londyn – najpiękniejsze parki w tym mieście

Londyn to miasto moloch. Wszędzie znajduje się mnóstwo ludzi, a na ulicach ogrom samochodów, rowerów oraz charakterystycznych czerwonych dwupiętrowych autobusów. Stolica Wielkiej Brytanii tętni życiem nie tylko w ciągu dnia, ale również nocami. Jednak jeśli chcemy uciec od  tego zgiełku, odpocząć na łonie natury, poczuć wiejski klimat i posiedzieć nad wodą, to wcale nie musimy wyjeżdżać poza miasto. Zrelaksować się możemy w każdym z ośmiu zespołów Królewskich Parków w Londynie.

Londyn, Green Park

W samym centrum miasta znajdują się Green Park, Regent’s Park i St. James’s Park. To zielone i wspaniale utrzymane parki, gdzie można odpocząć na ławeczce lub po prostu zrobić sobie piknik z rodziną. W Londynie znajdują się także sławny Hyde Park oraz Kensington Gardens. Na przedmieściach położone są Bushy Park, Greenwich Park i Richmond Park. W skład Królewskich Parków wchodzi także Cmentarz Brompton.

Wszystkie parki zajmują bardzo duże obszary terenu. Znajdziemy tam zielone łąki i polany, a także zalesione miejsca, gdzie swobodnie żyją zwierzęta. Największym Królewskim Parkiem w Londynie jest Richmond Park. Można tam spotkać całe stadka saren oraz jeleni majestatycznie noszących swoje wspaniałe poroża.

W parkach znajdują się mniejsze lub większe oczka wodne, po których swobodnie pływają kaczki. Niektóre wyznaczone miejsca przeznaczone są do kąpieli przez cały rok. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate. Ze szczytów wzgórz można oglądać panoramę niektórych części Londynu. W parkach często odbywają się festyny, na które przychodzą całe rodziny.

Parki są tak rozległe, że najlepiej byłoby je zwiedzać jeżdżąc na rowerach. Oczywiście na jednośladach można poruszać się tylko po wybranych ścieżkach. W parkach spotkamy wiele osób uprawiających jogging, ale także tych, którzy zdecydowali się tu przyjść z psami. Nie ma zakazu wchodzenia na zielone trawniki. Jednym z bardziej znanych na świecie parków jest Hyde Park. Znajduje się tam miejsce, z którego można wygłaszać przemówienia, ale pod warunkiem nie obrażania królowej. Natomiast w Kensington Gardens znajduje się pomnik Piotrusia Pana.

Królewskie Parki w Londynie to świetne miejsce na wypoczynek i relaks w samym centrum hałaśliwego miasta. Można tu poczuć wiejski klimat i zaznać błogiego spokoju.

 

Autor: Jarosław Cieśla

Źródło zdjęcia

  • londyn parki: pixabay.com